Katar zagroził odcięciem dostaw gazu. “Pułap cenowy w UE jest hipokryzją”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. YouTube

Propozycje ograniczenia ceny gazu ziemnego są "hipokryzją", stwierdził minister energii Kataru Saad Sherida Al-Kaabi.
  • Powiedział, że “wolny rynek jest zawsze najlepszym rozwiązaniem”.
  • Katar zobowiązał się do powstrzymania się od przekierowania ładunków z Europy, mimo że zgodnie z umową może to zrobić po gwałtownym wzroście cen gazu w Europie.
  • “Nic nie jest stałe i mamy prawo robić co chcemy z naszymi wolumenami”.
  • Zobacz też: Nowa ustawa o cmentarzach. Zmiany w przepisach

Propozycje ograniczenia ceny gazu ziemnego są “hipokryzją”, stwierdził minister energii Kataru Saad Sherida Al-Kaabi w wywiadzie dla Bloomberga. Komisja Europejska zamierza zaproponować ograniczenie cen gazu poprzez dynamiczny mechanizm cenowy, który mógłby zostać wprowadzony już tej zimy, w ramach próby ograniczenia zmiennych kosztów paliwa. Al-Kaabiemu nie podoba się jednak pomysł ingerencji w rynki – twierdzi on, że jest sprzeczny z zasadami konkurencji, które Europa wcześniej stosowała wobec producentów.

Kaabi, który jest również dyrektorem generalnym największej na świecie firmy zajmującej się skroplonym gazem ziemnym, Qatar Energy, powiedział, że “wolny rynek jest zawsze najlepszym rozwiązaniem”.

Ograniczenie ceny gazu ziemnego zmniejsza również zachęty do inwestowania w produkcję gazu i może pozbawić niektórych nabywców dostaw – oznajmił polityk. Dodał, że konkurencyjni importerzy mogą przyciągnąć załadowców, którzy w przeciwnym razie udaliby się do Europy, oferując tylko jeden cent więcej.

Katar i Europa

Komisja Europejska w marcu zakończyła swoje prawie czteroletnie dochodzenie antymonopolowe w sprawie umów Kataru na dostawy LNG do europejskich firm. Dochodzenie zostało wówczas wszczęte w odpowiedzi na podejrzenia, że umowy dostawy producenta ograniczały zdolność importerów gazu zaopatrujących UE do sprzedaży LNG w alternatywnych miejscach.

Kaabi powiedział, że kłopoty Europy utrzymają się co najmniej do 2025 r., jeśli zimy będą ostre, a dostawy z Rosji nie wrócą do normalnego poziomu. Podejmowane w tym roku przez europejskich przywódców próby uzyskania większych wolumenów z Kataru były w dużej mierze bezskuteczne, ponieważ Katar od lat produkuje paliwo superchłodzone ponad swoje zainstalowane moce produkcyjne – oznajmia Bloomberg.

Katar zobowiązał się do powstrzymania się od przekierowania ładunków z Europy, mimo że zgodnie z umową może to zrobić po gwałtownym wzroście cen gazu w Europie. Katar trzyma się tego, ale

nic nie jest stałe i mamy prawo robić co chcemy z naszymi wolumenami. To była obietnica, którą złożyliśmy na pewien okres czasu. Kiedy będzie odpowiednia dla nas zmiana kierunku, zrobimy to

– powiedział Kaabi. Katar, największy na świecie eksporter LNG, planuje zwiększyć zdolności produkcyjne o ponad 60% do 126 mln ton rocznie do końca dekady poprzez rozbudowę North Field East, którego uruchomienie planowane jest na 2026 r., oraz North Field South, który będzie gotowy do eksportu w roku 2027.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Echo24

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY