Uroczystość Wszystkich Świętych. Miliony Polaków odwiedza swoich bliskich na cmentarzach

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kościół obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych

Wszystkich Świętych / Fot. Twitter

1 listopada Kościół Katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten przypomina o tym, że każdy wierny powołany jest do świętości. W oktawie Wszystkich Świętych od 1 do 8 listopada wierni odwiedzają groby swoich bliskich. błagając w swoich modlitwach o odpust za dusze zmarłych.

Uroczystość Wszystkich Świętych obchodzona jest w Kościele Katolickim od X w. W tym dniu Kościół wspomina wszystkich wiernych, którzy po śmierci osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie, także tych, którzy nie zostali oficjalnie wyniesieni na ołtarze. W ten sposób przypomina, że świętość jest powołaniem każdej osoby ochrzczonej.

Historia obchodów Wszystkich Świętych

Historia obchodów Wszystkich Świętych sięga już pierwszych wieków chrześcijaństwa. Na początku świętych wspominano w pierwszą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego. Na Wschodzie zaś obchodzono to święto w pierwszy piątek po Zmartwychwstaniu Pańskim.

Następnie w 609 r. szczególny charakter tych uroczystości nadał papież Bonifacy IV. Pierwotnie datę Ojciec Święty ustalił na 13 maja. W tym dniu wspominano Matkę Bożą i wszystkich męczenników, czyli osoby, które oddały życie za wiarę w Chrystusa. Święto to dla całego Cesarstwa Rzymskiego ustanowił papież Grzegorz IV.

Następnie obchody przeniesiono na 1 listopada. Decyzja ta była prawdopodobnie podyktowania pielgrzymkami wiernych do grobów męczenników, których należało również wykarmić. Zazwyczaj w maju zapasy żywności były w Rzymie bardzo skromne, dlatego przeniesiono uroczystość na okres jesienny. Już w 935 r. papież Jan XI ustanowił Wszystkich Świętych jako święto ogólnokościelne.

W międzyczasie około VIII wieku w dniu Wszystkich Świętych zaczęto wspominać wszystkich tych, którzy nie byli męczennikami, ale umarli w opinii świętości.

Czytaj więcej: Koreańczycy wybudują drugą elektrownię jądrową w Polsce

Kościół wspomina nie tylko “oficjalnych” świętych

W uroczystość Wszystkich Świętych w liturgii śpiewa się “Litanię do wszystkich świętych”, która należy do najstarszych litanijnych modlitw Kościoła. Tego dnia w kościołach czytany jest fragment Ewangelii według św. Mateusza, mówiący o ośmiu błogosławieństwach.

W 1970 r. mszał rzymski, wprowadził nową prefację, która uwypukliła treść tego święta. Czytamy w niej, że uroczystość obejmuje nie tylko świętych kanonizowanych, ale wszystkich zmarłych, którzy osiągnęli doskonałość, a zatem także zmarłych krewnych i przyjaciół.

Czytaj więcej: Odwiedzający kraje UE będą musieli oddać odciski palców i mieć zrobione zdjęcia

Wierny odwiedzają swoich bliskich na cmentarzach

Zgodnie z tradycją w uroczystość Wszystkich Świętych wierni odwiedzają cmentarze, na których pochowani są ich krewni i przyjaciele. Znicze, które stawia się tego dnia na nagrobkach, symbolizują nadzieję i pamięć o osobach, które odeszły, a kwiaty są symbolem bezinteresownej miłości.

W oktawie uroczystości Wszystkich Świętych, czyli 1-8 listopada, można uzyskać odpust zupełny. Warunkiem uzyskania odpustu jest odwiedzenie cmentarza i wypełnienie zwykłych warunków, tj. przystąpienie do komunii św. w dniu nawiedzenia cmentarza i odmówienie modlitw “Ojcze nasz” i “Wierzę w Boga” oraz jakiejkolwiek modlitwy w intencjach wyznaczonych na dany dzień przez papieża.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tysol.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY