Odwiedzający kraje UE będą musieli oddać odciski palców i mieć zrobione zdjęcia

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. ctrl.blog

Nowy system, nazwany systemem wjazdu i wyjazdu (EES), zastąpi obecny system stemplowania paszportów.
  • System ma na celu rejestrację gości z krajów spoza UE, takich jak USA i Wielka Brytania.
  • W USA podobny program funkcjonuje od 2004 roku, zbierając informacje biometryczne o zagranicznych turystach.
  • Po jego wprowadzeniu w życie, odwiedzający będą mieli dodane daty wjazdu do wspólnej bazy danych.
  • Zobacz też: Warszawa. Eksplozja baterii od hulajnogi elektrycznej

Od maja 2023 r. aby wjechać do każdego kraju będącego członkiem Unii Europejskiej lub krajów należących do strefy Schengen, osoby odwiedzające będą musiały oddać odciski palców i mieć sfotografowaną twarz.

Nowy system, nazwany systemem wjazdu i wyjazdu (EES), zastąpi obecny system stemplowania paszportów. System ma na celu rejestrację gości z krajów spoza UE, takich jak USA i Wielka Brytania. W USA podobny program funkcjonuje od 2004 roku, zbierając informacje biometryczne o zagranicznych turystach.

“Inteligentne granice”

Po jego wprowadzeniu w życie, odwiedzający będą mieli dodane daty wjazdu do wspólnej bazy danych. UE pozwala odwiedzającym na pobyt tylko przez 90 dni na każdy 180-dniowy okres. System stemplowania paszportów został opisany jako niewiarygodny i czasochłonny w walce z nadmiernym przedłużaniem pobytu. UE uważa, że system EES zniechęci do nadmiernego przedłużania pobytu.

Przy pierwszej podróży do krajów wchodzących w skład UE odwiedzający będą musieli podać swoje odciski palców i zrobić zdjęcie twarzy. Może to zniechęcić osoby bardzo dbające o prywatność. System EES będzie również wymagał podania imienia i nazwiska oraz dokumentu, którym posługujemy się w podróży.

Próby systemu EES rozpoczęły się w strefie Schengen. Na lotnisku w Pradze zainstalowano wiele “łatwych kiosków”, w których podróżni mogą się zarejestrować. Średni czas rejestracji w systemie EES na lotnisku w Pradze wynosi 89 sekund. Niektórzy sugerują jednak, że gdy system EES stanie się obowiązkowy, może spowodować opóźnienia w punktach wjazdu. Władze portu w Dover, najbardziej ruchliwego punktu wejścia między UE a Wielką Brytanią, ostrzegły o chaotycznym lecie 2023 r.

ESZ nie zastępuje ETIAS (Europejskiego Systemu Informacji i Autoryzacji Podróży), który jest wymagany do wjazdu do strefy Schengen.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Reclaim the net

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY