Rząd poddaje się w walce z KE. Rozważany jest reset relacji

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Morawiecki - Von der Leyen

Morawiecki - Von der Leyen / fot. flickr.com

Dziennik "Rzeczpospolita" informuje, że polskie władze mają rozważać swoistą kapitulację w walce z kamieniami milowymi i zresetować swoje relacje z Unią Europejską. Dzięki temu miałyby zostać odblokowane środki z Krajowego Planu Odbudowy.
  • Według najnowszych doniesień “Rzeczpospolitej”, rząd Prawa i Sprawiedliwości na poważnie rozważa reset relacji z Unią Europejską.
  • W obliczu katastrofy wizerunkowej, która wpływa na poparcie w sondażach, niewykluczone, że polski rząd po raz kolejny ulegnie Brukseli.
  • Jeśli Węgry otrzymają pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, Warszawa porzuci dalszą walkę z kamieniami milowymi.
  • Zobacz także: Lula da Silva prezydentem Brazylii

Jak podaje Rzeczpospolita, w Prawo i Sprawiedliwość poważnie rozważa się wszystkie możliwości rozwoju sytuacji, włącznie z przedstawieniem nowej legislacji związanej z wymiarem sprawiedliwości, która miałaby doprowadzić do odblokowania funduszy z Krajowego Planu Odbudowy.

W obecnej sytuacji politycznie zyskuje tylko lider PO Donald Tusk i Zbigniew Ziobro

– podaje “rp.pl” cytując ważnego polityka Prawa i Sprawiedliwości.

Medium zwraca uwagę, że na zmianę sytuacji w obozie rządzącym wpływ ma zmiana sytuacji w kontekście Węgier i Viktora Orbana. Nowogrodzka bardzo uważnie obserwuje to, co dzieje się na linii Budapeszt–Bruksela. Politycy PiS zdają sobie sprawę, że jeśli dojdzie do odblokowania środków dla Węgier, to zmieni się sytuacja i postrzeganie konfliktu Warszawa–Bruksela w Polsce.

Trudno oczekiwać, że na dobre wyjdzie nam sytuacja, w której będziemy ostatnim niedobrym uczniem w całej klasie

– wyjaśniło źródło dziennika.

Czytaj więcej: Odpowiedź Niemiec na notę dyplomatyczną w sprawie reparacji wojennych

Narastający problem z kamieniami milowymi

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa prezydenta została uchwalona przez Sejm pod koniec maja br. miała być wypełnieniem żądań Komisji Europejskiej. Kilka dni później KE przestała blokować polski Krajowy Plan Odbudowy, ale zagroziła dalszą blokadą wypłat środków finansowych, jeśli PiS nie dokończy wycofywania się ze zmian w sądownictwie. Warunki, od których uzależniono wypłatę środków, nazwano kamieniami milowymi.

Wkrótce okazało się, że kamieni milowych jest ponad 100 i dotyczą one nie tylko sądownictwa. W ich ramach polski rząd zobowiązał się do wprowadzenia m.in. nowych podatków dla nabywców i posiadaczy samochodów z silnikami spalinowymi, opłat za nowe autostrady i drogi ekspresowe czy podniesienia efektywnego wieku emerytalnego.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

kresy.pl, rp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY