Odpowiedź Niemiec na notę dyplomatyczną w sprawie reparacji wojennych

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Annalena Baerboeck

Annalena Baerboeck / Fot. PAP/epa/Clemens Bilan. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Kwestia reparacji wojennych z punktu widzenia rządu federalnego jest zamknięta - powtórzyły Niemcy.
  • Polskie MSZ wydało w piątek oświadczenie nt. przesłanej do RFN noty dyplomatycznej.
  • Chodzi o odszkodowanie za krzywdy wyrządzone przez Niemcy w wyniku agresji i okupacji.
  • Polskie MSZ podało, że w nocie użyto terminu “odszkodowania”, a nie “reparacje”, ponieważ, pierwszy termin jest znacznie szerszy i obejmuje zarówno reparacje na podstawie prawa międzynarodowego, jak i inne roszczenia opisane w nocie.
  • Zobacz też: W Rosji ogłoszono koniec mobilizacji. Szojgu: “Nie planuje się żadnych innych zadań mobilizacyjnych”

Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec w komentarzu do szczegółów ostatniej noty dyplomatycznej Polski w sprawie reparacji za okupację wojenną przez Niemcy ponownie stwierdziło, że temat ten jest dla niemieckiego rządu kwestią zamkniętą.

Polskie MSZ podało w piątek w oświadczeniu, że w przesłanej Republice Federalnej Niemiec nocie dyplomatycznej w sprawie odszkodowania za krzywdy wyrządzone przez Niemcy w wyniku agresji i okupacji w latach 1939-1945 Rzeczpospolita Polska domaga się rekompensaty za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych.

W nocie Polska zażądała też od Niemiec zadośćuczynienia ofiarom niemieckiej agresji i okupacji, a także ich rodzinom, za poniesione straty i krzywdy oraz podjęcia “działań systemowych” w celu zwrotu dóbr kultury zagrabionych Polsce i znajdujących się obecnie na terytorium Niemiec.

Polska chce też, by Niemcy zwróciły “aktywa i pasywa polskich banków państwowych i instytucji kredytowych zajętych przez państwo niemieckie w latach 1939-1945” – wynika z oświadczenia. Polskie MSZ podało, że w nocie użyto terminu “odszkodowania”, a nie “reparacje”, ponieważ, pierwszy termin jest znacznie szerszy i obejmuje zarówno reparacje na podstawie prawa międzynarodowego, jak i inne roszczenia opisane w nocie.

“Stanowisko Baerbock aktualne”

Poproszone przez PAP o komentarz do szczegółów noty niemieckie MSZ powiedziało później w piątek, że “kwestia reparacji wojennych z punktu widzenia rządu federalnego jest zamknięta”. Rzecznik federalnego MSZ oznajmił:

Stanowisko przedstawione przez federalną minister spraw zagranicznych Annalenę Baerbock, wygłoszone 4 października w Warszawie podczas konferencji z szefem polskiej dyplomacji Zbigniewem Rauem, pozostaje aktualne.

Baerboeck i Rau spotkali się dzień po tym, jak polski minister spraw zagranicznych podpisał formalną notę do rządu w Berlinie, domagając się odszkodowania za straty, jakie Polska poniosła w czasie wojny. Baerboeck powiedziała wówczas, że kwestia reparacji za II wojnę światową dla Polski jest sprawą zamkniętą na szczeblu rządowym.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

The first news

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY