Dom Polski uszkodzony przez rosyjską rakietę. Trwa zbiórka dla poszkodowanych

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Ruiny z Ukrainy

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Dom Polski, zlokalizowany w ukraińskiej Nowej Kachowce w pobliżu Chersonia, doznał poważnych uszkodzeń na skutek uderzenia rakiety.

Dom Polski, zlokalizowany w ukraińskiej Nowej Kachowce w pobliżu Chersonia, doznał poważnych uszkodzeń na skutek uderzenia rakiety. Będący pod dyrekcją Ihora Janiszewskiego, znajduje osoby zainteresowane Polską i polskiego pochodzenia, które mogą zapoznać się z naszą kulturą i językiem.

Wspomniany Janiszewski, który aktualnie przebywa na terytorium Polski, wielokrotnie organizował transporty z pomocą dla Ukraińców. 8 października około godziny 18:30 na działkę tuż obok Domu Polskiego uderzyła rakieta S-300.

Znajomy Ihora Janiszewskiego, prezes Porozumienia Wschód – Zachód Błażej Zając, pisał:

W domu mieszkały trzy polskie rodziny, które wcześniej straciły dach nad głową w czasie trwającej wojny. Spośród tych osób cztery są mocno ranne. Rany odłamkowe, 21-letnia dziewczyna z wybitymi zębami.

Przewieziono ich do szpitala. Inne cztery osoby także straciły dach nad głową, i zamieszkały u zaprzyjaźnionego sąsiada. Wszyscy mają polskie pochodzenie.

Według relacji znajomych Janiszewskiego, trzy takie pociski miały wylecieć z terytorium również kontrolowanego przez rosyjskie siły. Janiszewski mówi:

Rosyjska rakieta wyleciała od dwóch do trzech kilometrów od naszego domu. Po około piętnastu minutach przyjechali żołnierze i zbierali jej pozostałości. Po pół godziny przyjechali ludzie z Federalnej Służby Bezpieczeństwa i robili nagranie, że to ukraińska rakieta. Ale Ukraina tego przecież nie robi.

Tymczasem w telewizji Russia Today kobieta opowiadała o szkodach mających powstać w wyniku ukraińskiego ostrzału. Portal Rmf24 pisze, iż Janiszewski rozpoznał w kobiecie sąsiadkę, lecz chwilę później stwierdza, że “rzekoma poszkodowana nigdy tam nie mieszkała”. Janiszewski podał, iż podług FSB Dom Polski był miejscem polskiej agentury.

Wsparcie

Janiszewski chce odbudować Dom Polski. Z kolei Związek Polaków na Ukrainie ogłosił zbiórkę na rzecz poszkodowanych.

Zwracamy się do Państwa z prośbą o pomoc finansową na leczenie osób poszkodowanych, oraz o pomoc w odbudowie zniszczonego domu. Pomoc zbierana jest za pośrednictwem fundacji «UANITED» Wrocław – KRS 0000965460; REGON 521711976; NIP 8952240371. Numer konta 47 1090 2398 0000 0001 5022 4673 z dopiskiem: Dla Organizacji Społecznej “Dom Polski” w Nowej Kachowce Ukraina. Gwarantujemy, że wszystkie przyznane środki zostaną wykorzystane zgodnie z ich przeznaczeniem.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Rmf24

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY