XI Jinping oddał cześć Mao Zedongowi. Zwiastun rządów twardej ręki

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Xi Jinping

Prezydent Chin Xi Jinping / fot. youtube/CGTN

Podczas pierwszej podróży, po obraniu na kolejna kadencję przewodniczącym Komunistycznej Partii Chin, Xi Jinping oddał hołd pierwszemu przywódcy zbrodniczego reżimu – dyktatorowi Mao Zedongowi.
  • Wybrany na trzecią kadencję Xi Jinping udał się w pierwszą podróż do Yanan.
  • Dla chińskiej społeczności jest to ważne miejsce pod kątem rewolucji komunistycznej w tym kraju.
  • Zdaniem komentatorów jest to wyraz rządów prowadzonych twardą ręką oraz próba ustanowienia kultu jednostki jak za czasów Mao Zedonga.
  • Zobacz także: Ukraińska wicepremier do rodaków za granicą: Nie wracajcie

Wizyta w Yanan była pierwszą oficjalną podróżą chińskiego przywódcy i pozostałych członków ścisłego kierownictwa Komunistycznej Partii Chin po zakończonym niedawno XX zjeździe, na którym Xi Jinping przedłużył swoją władzę i awansował swoich najbliższych współpracowników na najwyższe stanowiska.

Jak podaję chińska agencja prasowa Xinhua, przywódca Chińskiej Republiki Ludowej wezwał towarzyszy ze Stałego Komitetu Biura Politycznego Komitetu Centralnego do promocji tzw. ducha walki oraz przestrzegł ich przed nadciągającymi wyzwaniami. Podkreślił konieczność utrzymania poprawnej orientacji politycznej.

Po zacieśnieniu władzy przez Xi eksperci określają go jako najpotężniejszego chińskiego przywódcę od czasów Mao Zedonga.

W starożytnych Chinach cesarze często wchodzili na górę Tai na ceremonię Feng Shan, by oddać cześć Niebiosom (…) cesarz określany był mianem Tianzi, czyli syn Niebios. Oczywiście Xi nie uważa się za syna Niebios, lecz za syna Rewolucji, a to jest jego ceremonia Feng Shan

– podkreślił wykładowca prawa na Uniwersytecie Singapurskim Henry Gao.

Zauważył również, że Yanan jest dla Xi Jinpinga bardzo ważnym i świętym miejscem dla chińskiej rewolucji komunistycznej.

Czytaj więcej: Polski generał na czele unijnej misji szkoleniowej dla ukraińskich wojsk

Symbolika pierwszych wizyt Xi Jinpinga

Według obserwatorów miejsca odwiedzane przez chińskich przywódców bezpośrednio po zjazdach KPCh miały zwykle sygnalizować ich priorytety na nadchodzące lata. W 2012 roku Xi po objęciu władzy złożył wizytę w mieście Shenzhen, gdzie Deng Xiaopin rozpoczął erę reform i otwarcia Chin na świat. Pięć lat później celem pierwszej wizyty Xi było szanghajskie muzeum poświęcone I zjazdowi KPCh.

Historyczne wydarzenia w Yanan były natomiast kluczowym momentem dla konsolidacji władzy w partii przez Mao Zedonga, który później proklamował komunistyczną ChRL i rządził nią do swojej śmierci w 1976 roku. Pod koniec swoich rządów podejmować coraz gorsze decyzje polityczne, uderzające w krajową gospodarkę, doprowadzając ludzi na skraj ubóstwa. Obecny wybór Xi zwraca więc uwagę komentatorów, że przywódca Chin dał tym samym znać, że chce być czczony jak niegdyś Mao Zedong.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

pch24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY