Węgry i Gruzja pracują nad “energetycznym rurociągiem” do Europy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Premier Węgier Viktor Orban

Premier Węgier Viktor Orban / Fot. PAP/EPA/Zoltan Mathe. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Nowy "przewód energetyczny" mógłby zastąpić obecne dostawy gazu, wyjaśnił premier Węgier Viktor Orbán.

Węgry i Gruzja planują duży “przewód energetyczny” między dwoma krajami, który mógłby spowodować poważną zmianę w dostawach energii do Europy, powiedział premier Viktor Orbán po spotkaniu ze swoim gruzińskim odpowiednikiem Iraklim Garibaszwilim w Budapeszcie.

Węgierski przywódca powiedział, że “kształtuje się wielka nowa współpraca energetyczna”, którą Węgrzy są szczególnie zainteresowani. Jak wyjaśnił, chcą oni stworzyć nowy, ogromny system przesyłu energii elektrycznej, który doprowadzałby takową z Azerbejdżanu na Węgry przez Gruzję i Rumunię.

Powiedział, że dzięki temu mogliby zastąpić duże ilości gazu ziemnego, czyli takiego, który obecnie służy do wytwarzania energii elektrycznej na Węgrzech. Taki projekt pozwoliłby Węgrom na bezpośredni odbiór energii elektrycznej Zaznaczył, że jego gruziński odpowiednik w pełni popiera ten program.

UE i NATO

Orbán oznajmił też, że w Brukseli podjęto bardzo złą, dyskryminującą decyzję, gdy status kandydata do UE przyznano Mołdawii i Ukrainie, ale nie Gruzji.

Jest to niewytłumaczalne, moralnie nie do przyjęcia i szkodliwe

– powiedział, dodając, że Gruzja zasłużyła na status kandydata dzięki ciężkiej pracy w ciągu ostatnich lat i twierdząc, że odrzucenie przez Brukselę było brakiem szacunku dla gruzińskiego narodu.

Orbán powiedział, że Węgry będą nadal wspierać przyznanie Gruzji statusu kandydata tak szybko, jak to możliwe i zapewnią gruzińskiemu rządowi ekspertów, którzy pomogą mu przygotować się do negocjacji. Dodał, że 16 Węgrów pracuje w misji obserwacyjnej Unii Europejskiej.

Premier powiedział, że uzgodnili, iż w przyszłym roku odbędzie się w Gruzji wspólne posiedzenie rządu, które będzie poprzedzone spotkaniem ministrów.To da duży impuls do współpracy gospodarczej między oboma krajami – powiedział.

Garibaszwili zaznaczył, że jego kraj również chce zostać członkiem NATO i w tym celu poniósł już “ogromne ofiary” we wspólnych “akcjach pokojowych” w Iraku i Afganistanie.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMX News

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY