Kumoch o V4: Czechy, Polska i Słowacja mówiły jednym głosem. Węgry mówiły o pokoju

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Jakub Kumoch

Jakub Kumoch, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej / Fot. YouTube

Szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP Jakub Kumoch stwierdził, że Węgry muszą zmienić swoją politykę wobec Rosji.
  • Kumoch oznajmił, że dla Polski dzisiaj 95 proc. polityki zagranicznej to jest bezpieczeństwo.
  • Kumoch potwierdził, że Polska nie zmieni swojego stanowiska w stosunku do Węgier.
  • Różnica między Węgrami a resztą czwórki wyszehradzkiej na niedawnym szczycie była wyraźna.
  • Zobacz też: Pentagon z powodzeniem przetestował broń hipersoniczną

Szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Jakub Kumoch, powiedział, że Węgry muszą zmienić swoją politykę wobec Rosji, jeśli chcą resetu w stosunkach węgiersko-polskich.

Węgry muszą zmienić swoją politykę, jeżeli chcą być naprawdę wiarygodnym partnerem dla Polski.

Kumoch oznajmił, że dla Polski dzisiaj 95 proc. polityki zagranicznej to jest bezpieczeństwo.

Jeżeli jakiś kraj prowadzi politykę, która nie jest zgodna z naszą polityką bezpieczeństwa, to oczywiście ma to swoje konsekwencje.

Podczas wywiadu w TVN24 Kumoch był pytany o to, czy premier Mateusz Morawiecki zamierza odbudować współpracę z Węgrami. Według Kumocha, Morawiecki wyrażał nadzieję, że sytuacja się zmieni. Kumoch powiedział, że zawsze jest gotów do współpracy, ale odbudowa nie może być bezwarunkowa.

Zawsze jestem gotowy do odbudowywania współpracy, ale to odbudowanie nie jest bezwarunkowe.

Morawiecki powiedział w sierpniu tego roku, że drogi Węgier i Polski “rozeszły się”, ze względu na stanowisko Węgier w sprawie konfliktu na Ukrainie. Węgry poparły niemal wszystkie sankcje wobec Rosji, ale wyodrębniły kilka wyjątków związanych z energetyką. Węgry są bardzo zależne od rosyjskiej energii, a węgierscy urzędnicy twierdzą, że kraj i jego przemysł upadłyby, gdyby rosyjski gaz i ropa zostały całkowicie odcięte. Tymczasem Polska sama korzysta z rosyjskiej ropy.

Węgry nie zezwoliły również na transport broni przez swoje terytorium i odmówiły dostarczenia broni Ukrainie. Premier Viktor Orbán wezwał do zakończenia sankcji wobec Rosji do końca roku, argumentując, że bardziej szkodzą one reszcie Europejczyków niż Rosjanom.

Grupa Wyszehradzka

Kumoch potwierdził, że Polska nie zmieni swojego stanowiska w stosunku do Węgier. Zaznaczył, że na niedawnym szczycie Grupy Wyszehradzkiej Duda potwierdził, że Polska jest zobowiązana do pomocy Ukrainie poprzez dostarczenie pomocy wojskowej. Różnica między Węgrami a resztą czwórki wyszehradzkiej była wyraźna.

Czechy, Polska i Słowacja mówiły jednym głosem. Węgry mówiły o pokoju. Węgrom powiedziano, że my też jesteśmy za pokojem, ale takim, który jest sprawiedliwy.

Jeszcze we wrześniu Morawiecki powiedział portalowi wpolityce.pl, że Polska chce wrócić do współpracy z Węgrami w formacie Czwórki Wyszehradzkiej. Wyjaśnił później, że Polska i Węgry pozostają podzielone w sprawie wojny na Ukrainie, ale Węgry i inni członkowie Czwórki Wyszehradzkiej są naturalnymi sojusznikami Polski wewnątrz UE.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Rp.pl, RMX News

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY