Rząd przekaże 800 mln zł z podatków firmom energochłonnym

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Waldemar Buda

Waldemar Buda / Fot. You Tube/ Polskie Radio

Rząd zaoferuje łącznie 800 mln zł 92 polskim dużym przedsiębiorstwom energochłonnym, zapowiedział Minister Rozwoju i Technologii.

Waldemar Buda powiedział w środę, że 800 mln zł to pierwsza transza większego programu wsparcia dla firm, które są najważniejsze dla gospodarki i często są największymi pracodawcami w swoich regionach.

Nagły wzrost cen energii wywołany rosyjską agresją na Ukrainę wpływa znacząco na rentowność przedsiębiorstw przemysłowych, które są często znaczącym pracodawcą w regionie. Do tego dochodzi ryzyko przenoszenia przez rodzime firmy produkcji do państw trzecich – np. Chin, Indii czy Turcji, z uwagi na unijną politykę klimatyczną.

Akcja została zatwierdzona przez Komisję Europejską, i będzie dotyczyła firm z takich branż jak hutnictwo, produkcja aluminium, chemia i przemysł papierniczy. Minister zapowiedział, że każde przedsiębiorstwo otrzyma od kilkunastu do kilkudziesięciu milionów złotych.

5 miliardów

Druga transza o wartości 5 mld zł będzie skierowana do małych i średnich firm.

W tym roku do przedsiębiorstw energochłonnych trafi 800 mln zł. Dodatkowo planujemy dla nich wsparcie na poziomie 5 mld zł i to tylko w tym roku. Rekompensaty skutecznie obniżą koszty energii ponoszone przez przemysł.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Wnp, The first news

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY