Posłowie będą odpowiadać za swoje przewinienia? Projekt PiS ws. zniesienia immunitetu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Sejm odrzucił wszystkie poprawki Senatu ws. Sądu Najwyższego

Obrady Sejmu RP / Fot. PAP/Piotr Nowak. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Autorem zmian w Konstytucji RP, dotyczących zniesienia immunitetów formalnych parlamentarzystów i sędziów, jest Prawo i Sprawiedliwość. Ugrupowanie chce, aby osoby zasłaniające się immunitetem mogły być pociągane do odpowiedzialności m.in. za popełniane wykroczenia drogowe.
  • Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przedstawili projekt ustawy nowelizujące przepisy o immunitecie dla osób publicznych.
  • Według projektu zniesiony zostałby przywilej o niekaralności parlamentarzystów m.in. w przypadku ukarania mandatem drogowym.
  • Rzecznik PiS Radosław Fogiel na mocy pozostałby jedynie immunitet materialny chroniący parlamentarzystów w trakcie wykonywania obowiązków.
  • Zobacz także: Papież oferuje mediację między Rosją a Ukrainą

Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło wstępne ramy nowego projektu ustawy ws. nowelizacji przepisów o immunitecie parlamentarnym. Zniesiona zostałaby zasada o niekaralności osób zasłaniających się immunitetem w przypadku np. ukarania mandatem drogowym. Ten przepis odciążyłby Sejm i Senat od uchylenia immunitetu w nagłych potrzebach.

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel, wskazał na konferencji, że utrzymany zostałby jedynie immunitet materialny, chroniący parlamentarzystów w związku z wykonywanym mandatem.

W żaden sposób nie ograniczamy immunitetu w tym jego zakresie, który umożliwia chociażby wykonywanie mandatu poselskiego, który gwarantuje wolność wypowiedzi. To była jedna z podstaw i koncepcji immunitetu – niemożność zatrzymania posła zmierzającego na obrady Sejmu. Cały ten duch utrzymujemy, ale chcemy zaproponować rozwiązania, które ukrócą czasami bulwersujące zachowania i nadużycia 

– wyjaśnił rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel.

Zniesienie immunitetu formalnego zapowiedział we wrześniu 2022 roku prezes Prawa i Sprawiedliwości, wicepremier Jarosław Kaczyński. Propozycję popiera m.in. minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro. Do zmiany Konstytucji w Sejmie potrzeba 307 głosów.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY