Federalizacja UE postępuje. Polska nie zgadza się na zmiany ordynacji wyborczej

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Parlament Europejski

Parlament Europejski / Fot. YouTube

Eurokraci z Brukseli zaproponowali rewolucyjne zmiany w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Rada Europejska proponuje ustanowić 9 maja jak stały dzień wyborów, a także zmniejszyć wiek prawa wyborczego do 16 roku życia. Ponadto zaproponowano wprowadzenie ogólnounijnego okręgu wyborczego, co zdaniem polskiego rządu byłoby krokiem ku federalizacji Unii Europejskiej.
  • Rada Europejska zaproponowała rewolucyjne zmiany w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego.
  • Zaproponowano m.in. zmniejszenie wieku wyborczego do 16 roku życia.
  • Eurokraci proponują również oprócz krajowych okręgów, ustanowienie wspólnego ogólnounijnego.
  • Polskie władze w odpowiedzi na propozycje podkreśliły, że zmiany te ingerują w polskie przepisy i Konstytucję.
  • Zobacz także: Czechy: Kary więzienia za wypowiedzi na temat Ukraińców

Projekt rozporządzenia Rady Europejskiej w sprawie wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego ma na celu ujednolicenie procesu wyborczego w 27 państwach członkowskich. Na przedstawione w projekcie propozycje nie zgadza się polski rząd.

Moim zdaniem ten dokument ma charakter ideologiczny i nie będzie zgody państw UE na przyjęcie takich rozwiązań

– stwierdził wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji przygotowało stanowisko w tej sprawie. Polski rząd negatywnie ocenił projekt RE, podkreślając że ingeruje on w prawo krajowe. Wiele przepisów jest sprzeczne z polskim porządkiem prawnym.

Rząd RP ocenia projekt rozporządzenia negatywnie, ze względu na sprzeczność części zaproponowanych w projekcie rozwiązań z obowiązującym obecnie w RP porządkiem prawnym

– czytamy w stanowisku polskiego rządu.

Zmiany w głosowaniu. Nastolatkowie z prawem wyborczym

RE zaproponowała w swoich rewolucyjnych zmianach, że będzie można dwukrotnie oddać głos. Pierwszy głos byłby oddany na kandydata z krajowych okręgów, drugi na jednego z 28 kandydatów z ogólnounijnego okręgu wyborczego. Państwa Unii Europejskiej byłyby podzielone na trzy grupy w zależności od liczby ludności.

Polski rząd od razu zauważył, że taka zmiana popchnęła by UE w kierunku mocnej federalizacji, na co Warszawa oficjalnie się nie zgadza.

Kolejnym pomysłem brukselskich eurokratów jest zmniejszenie progu wieku wyborczego do 16 lat dla wszystkich krajów unijnych. Narzucenie takiego wieku, byłoby niezgodne z zapisami polskiej Konstytucji, które daje prawo do głosowania w momencie ukończenia 18 roku życia.

Rząd ma też zastrzeżenia do przyznania prawa do kandydowania do PE od 18. roku życia. W projektowanym stanowisku zauważa, że byłoby to znaczne odstępstwo od reguł krajowych. Kandydat do Sejmu musi mieć 21 lat, a kandydat do Senatu 30 lat.

Czytaj więcej: Business Insider: Rządowe wakacje kredytowe zbierają żniwo

Stała data wyborów do PE

Eurokraci zaproponowali również ustanowienie stałej daty wyborów na 9 maja ostatniego roku kadencji PE. Zdaniem rządu odejście od zwyczajowego dnia wyborów obowiązującego w UE tj. sobota lub niedziela spowoduje znacznie zmniejszenie frekwencji. Ponadto polska Konstytucja zobowiązuje przeprowadzanie wyborów w dniu wolnym od pracy.

W Polsce wybory przeprowadzane są wyłącznie w niedzielę. Wyjaśnić należy, że obowiązek wyznaczenia wyborów w dniu wolnym od pracy znajduje swoje źródło w postanowieniach Konstytucji

– wyjaśnił rząd.

W przygotowanym stanowisku rząd zwraca też uwagę na zapis w projekcie PE, według którego osiągnięcie równości płci na listach wyborczych powinno nastąpić bez naruszania praw osób niebinarnych. Zapis ten, w projektowanym stanowisku rządu, ma charakter ideologiczny i jest niezgodny z polskim systemem prawnym, w którym zgodnie z Konstytucją funkcjonują płeć męska i żeńska.

Temat proponowanej zmiany unijnej ordynacji wyborczej omawiany był na spotkaniu ministrów ds. UE w ubiegłym tygodniu. Minister Szymon Szynkowski vel Sęk przedstawił na nim wstępne negatywne stanowisko Polski.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY