Komisarz UE: Polska odegrała ogromną rolę w przywróceniu eksportu ukraińskiej żywności

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Od lewej: komisarz UE ds rolnictwa Janusz Wojciechowski, sekretarz rolnictwa USA Tom Vilsack, minister rolnictwa Polski Henryk Kowalczyk oraz Ukrainy Mykoła Solski

Od lewej: komisarz UE ds rolnictwa Janusz Wojciechowski, sekretarz rolnictwa USA Tom Vilsack, minister rolnictwa Polski Henryk Kowalczyk oraz Ukrainy Mykoła Solski / Fot. PAP/Leszek Szymański. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Udało się przywrócić ukraiński eksport (żywności) do poziomu sprzed wojny. Stało się to m.in. dzięki "korytarzom solidarnościowym".

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski oznajmił, że przywrócenie eksportu żywności z Ukrainy było możliwe dzięki specjalnym korytarzom, które Polska pomogła utrzymać otwarte. Ukraina jest jednym z największych na świecie producentów zboża, i istniała szansa, że zakłócenia w jej eksporcie spowodowane wojną mogą zwiększyć presję na i tak już nadwyrężone światowe dostawy żywności.

Udało się przywrócić ukraiński eksport (żywności) do poziomu sprzed wojny. Stało się to m.in. dzięki “korytarzom solidarnościowym”. Polska odegrała w tym ogromną rolę, usprawniając przepływ towarów przez granice i dostarczając środki transportowe. Do tego w drugim etapie doszło otwarcie portów czarnomorskich dzięki inicjatywie ONZ i Turcji.

Ukraińskie rolnictwo

Dodał, że ukraiński eksport żywności ma duże znaczenie dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego.

W tej chwili eksport odbywa się płynnie, choć oczywiście mamy obawy. Rosja kontynuuje agresję, niszczy potencjał rolniczy Ukrainy. Jest pewność, że produkcja rolnicza na Ukrainie znacznie spadnie: część terytoriów jest wciąż okupowanych, a gdzie indziej rolnicy ukraińscy pod bombami nie są w stanie wyprodukować tyle, ile produkowali wcześniej. To może mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe w przyszłości.

Wojciechowski powiedział również, iż w marcu Ukraina, która powinna eksportować 5-6 mln ton zboża, eksportowała tylko 200 tys. ton tuż po rozpoczęciu rosyjskiej agresji.

Teraz to wróciło do przedwojennego poziomu i jest to duży sukces.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Farmer.pl, The first news

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY