Szczerski: Nie wiemy, jaką drogę do zakończenia wojny wybierze Zachód

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Krzysztof Szczerski

Ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski / Fot. Youtube/Prezydent.pl

Szczerski zwraca uwagę, że niezależnie od tego, jaką drogę do zakończenia wojny wybiorą państwa zachodnie, utrata ukraińskiego terytorium nie może być ceną tego pokoju.
  • Twierdzi, że Rosja powinna na stałe stracić status wielkiego mocarstwa.
  • Ambasador podkreślił, że Rosja nie może pozostać bezkarna w kontekście swoich działań na Ukrainie.
  • Zdaniem Szczerskiego, zajęcie się tymi konsekwencjami może nastąpić dopiero wtedy, gdy USA podejmą decyzję, ale to może nastąpić dopiero po zakończeniu wyborów w USA.
  • Zobacz też: Ukraina: “Dziś to zaszczyt nazywać się Banderą”

Ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski jest zdania, że społeczność światowa musi zająć się długofalowymi skutkami wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Rosja powinna być trwale pozbawiona statusu mocarstwa, czyli prawa do tego, żeby móc interweniować w różnych częściach świata, żeby sama określała swoje strefy wpływów, żeby miała uprzywilejowane stanowisko w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Trzeba wyciągnąć z tej wojny długofalowe konsekwencje polityczne

– mówił Szczerski dla Polskiego Radia. Ambasador podkreślił, że Rosja nie może pozostać bezkarna w kontekście swoich działań na Ukrainie. Zdaniem Szczerskiego, zajęcie się tymi konsekwencjami może nastąpić dopiero wtedy, gdy Stany Zjednoczone podejmą decyzję, ale to może nastąpić dopiero po zakończeniu wyborów w USA.

Droga do pokoju

Wojna zmienia swój charakter, ma na celu humanitarne wycieczenie Ukrainy, nieustanne nękanie aż do poddania się w wyniku katastrofy humanitarnej. Więc my jako kolektywny zachód, Ci którzy nie chcą takiego scenariusza, musimy zrozumieć, że w taki sposób jak dzisiaj, ta wojna dłużej trwać nie może. Musimy być bliżej jakiegoś pokojowego rozstrzygnięcia.

Szczerski zwraca uwagę, że niezależnie od tego, jaką drogę do zakończenia wojny wybiorą państwa zachodnie, utrata ukraińskiego terytorium nie może być ceną tego pokoju. Dlatego należy wedle niego zapewnić odpowiednie wsparcie militarne, które pozwoli na zachowanie terytorialnej jedności Ukrainy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Dziennik Gazeta Prawna

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY