Nieoczekiwany powrót Ardanowskiego? Trwają zakulisowe rozmowy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Jan Krzysztof Ardanowski

Jan Krzysztof Ardanowski / Fot. PAP/Tytus Żmijewski. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Salon24.pl ustalił, że toczą się zaawansowane, ale też trudne rozmowy z Janem Krzysztofem Ardanowskim na temat jego powrotu na stanowisku ministra rolnictwa. Powodów takiej decyzji władz PiS jest kilka, ale poseł stawia warunki, które wygenerują spory m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą i liderem Solidarnej Polski, Zbigniewem Ziobrą.
  • Przed ministerstwem rolnictwa i rozwoju wsi bardzo ciężkie czasy i trudne zadania do rozwiązania.
  • Nagromadzające się problemy skłoniły kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości do radykalnej zmiany w swojej postawie.
  • W obecnym momencie mają trwać zakulisowe rozmowy z Janem Krzysztofem Ardanowskim.
  • Były minister rolnictwa miałby przejąć resort z rąk Henryka Kowalczyka.
  • Zobacz także: Minister ds. UE: Pełną odpowiedzialność za obecny kryzys gospodarczy ponosi Rosja

Ostatnie tygodnie nie są łatwe dla resortu rolnictwa, na co składa się wiele przyczyn. Ponad miesiąc temu został zdymisjonowany wiceminister Norbert Kaczmarczyk, który zorganizował huczne wesele, podczas którego reklamował ciągnik amerykańskiej firmy, a jego następca, też z Solidarnej Polski, Janusz Kowalski, nie ma dobrego wejścia. Nie dość, że w mediach oblał testy dziennikarzy z podstawowej wiedzy o rolnictwie, to okazało się, że jego asystent miał obiecywać rolnikom załatwienie ziemi pod dzierżawę.

Ogromne problemy wicepremiera Kowalczyka

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk nie potrafi sprostać wszystkim problemom wewnętrznym, które coraz bardziej obracają się przeciwko niemu. Wszystkie te sytuacje dają paliwo wyborcze Michałowi Kołodziejczakowi, liderowi AgroUnii, który w mniej lub bardziej udany stara się komunikować swoje postulaty.

Innym istotnym problemem jest brak funduszy z Krajowego Planu Odbudowy, który blokuje rolnikom przeprowadzanie inwestycji. Bez obiecanych pieniędzy, rolnicy nie czują potrzeby składania wniosków o dofinansowanie, które nigdy mogą nie być pozytywnie rozpatrzone i spełnione przez władze.

Jest człowiekiem uczciwym i wsparłem go w pierwszych miesiącach, niejako użyczając mu swojego zaufania, którym wieś ciągle mnie darzy. Niestety, wydaje się, że mu się to nie udało. Nie wiem, czy problem tkwi w jego osobowości czy w rozlicznych problemach, które już za jego kadencji się pojawiły. Działania rządu są niespójne, a ich skutki odczuwa rolnictwo. Przypisywane jest to ministrowi rolnictwa, często niesłusznie, bo różne dziwolągi prawne powstają poza tym resortem. Nadzieja rolników była również związana z tym, że Kowalczyk został wicepremierem. Przekonanie wsi było oparte na właściwej logice – wicepremier powinien mieć większe możliwości. Tak się jednak nie stało. Owszem, udało się zapewnić pomoc jeśli chodzi o dopłaty do nawozów, ale moim zdaniem przyszłość rolnictwa nie powinna być oparta na wymyślaniu kolejnych dotacji. Większy udział w dochodzie rolnika musi być zapewniony z rynku. Z tego co produkuje i sprzedaje.

– skomentował na początku października obecną sytuację rolników Jan Krzysztof Ardanowski.

We wrześniu 2020 roku Jan Krzysztof Ardanowski został zawieszony przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego za złamanie dyscypliny klubowej, głosując przeciwko piątce dla zwierząt. Na początku października przestał pełnić funkcję ministra rolnictwa. Miesiąc później został przywrócony w prawach członka partii. Po reelekcji prezydent Andrzej Duda, z którym Ardanowski ma dobre relacje, powierzył mu pełnienie funkcji przewodniczącego powołanej wówczas Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. 

Czytaj więcej: Mamy już 248 medali! Sprawdź komu zawdzięczamy nasz dorobek

Zakulisowa walka o stołek i powrót Ardanowskiego

Jak podaje portal “salon24.pl” za kulisami trwają ostre negocjacje ws. przywrócenia Ardanowskiego na fotel ministra rolnictwa. Kowalczyk oprócz problemów natury politycznej zmaga się z pogarszającym stanem zdrowia. Wielu rozmówców Salonu24, przyznaje, że Ardanowski jest bardzo blisko związany ze wsią, posiadający w tym obszarze spory kredyt zaufania. Zdaniem rolników, dbał o ich interesy oraz potrafił ujarzmić Kołodziejczaka.

Ardanowski zażądał swojego człowieka na czele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Problem w tym, że prezesem Agencji jest nieusuwalna Halina Szymańska, którą zainstalował tam prezydent Duda

– przekazał jeden z rozmówców.

Jako minister, Ardanowski chciałby posiadać większą autonomię co do obsady kierownictwa. Obecnie sekretarzami stanu są Anna Gembicka, Ryszard Bartosik, Lech Antoni Kołakowski, Rafał Romanowski, Janusz Kowalski, podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra i dyrektor generalny Grzegorz Mroczek. Były minister rolnictwa prawdopodobnie usunąłby Romanowskiego i Kowalskiego z Solidarnej Polski, co zakłóciłoby umowy koalicyjne.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY