4 listopada w obecności prezydenta odbędzie się pochówek westerplatczyków

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Uroczyste obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte w Gdańsku

Uroczyste obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte w Gdańsku / Fot. PAP/Adam Warżawa. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 3 listopada w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku i ma być na nich obecny prezydent Andrzej Duda.
  • Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej ogłosił, że w pełni zrealizowano projekt cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte.
  • W trakcie prac archeologicznych prowadzonych od 2019 r. na terenie półwyspu Westerplatte znaleziono szczątki dziewięciu żołnierzy.
  • Po konsultacjach z nadzorującym śledztwo prokuratorem IPN Tomaszem Jankowskim, muzeum zdecydowało się na pochowanie ich wszystkich.
  • Zobacz też: Nieporządek w niemieckiej poczcie. Opóźnienia przesyłek wpłynęły nawet na wybory

Muzeum II Wojny Światowej zorganizowało w 2020 roku konkurs na projekt cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. Niedawno jego dyrektor, prof. Grzegorz Berendt, ogłosił, że wszystko zostało zrealizowane zgodnie z planem.

Trwają ostatnie odbiory, w tym tygodniu odbędzie się próba generalna oświetlania.

W trakcie prac archeologicznych prowadzonych od 2019 r. na terenie półwyspu Westerplatte znaleziono szczątki dziewięciu żołnierzy.

Siedmiu z nich znamy. Natomiast, co do dwóch żołnierzy, nie udało się ich zidentyfikować w sposób bezsporny.

Po konsultacjach z nadzorującym śledztwo prokuratorem IPN Tomaszem Jankowskim, muzeum zdecydowało się na pochowanie ich wszystkich.

Pochówek 9 żołnierzy z załogi Wojskowego Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, tych, którzy 1 września byli wśród obrońców składnicy oraz ich dowódcy majora Henryka Sucharskiego, odbędzie się 4 listopada.

W nekropolii pochowani zostaną mjr Henryk Sucharski, kpr. Jan Gębura, leg. Józef Kita, st. strz. Władysław Okrasa (Okraszewski), kpr. Bronisław Perucki, plut. Adolf Petzelt, st. leg. Ignacy Zatorski, st. leg. Zygmunt Zięba oraz dwóch niezidentyfikowanych żołnierzy.

Na cmentarzu pod dziesięcioma stelami spoczną ci znani obrońcy, dwaj niezidentyfikowani oraz ich dowódca.

Szczegóły

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 3 listopada w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku, i ma być na nich obecny prezydent Andrzej Duda. Od godz. 15 wystawionych będzie 10 trumien w asyście wojska, co pozwoli na oddanie hołdu żołnierzom. Dzień później w Bazylice sprawowana będzie Msza święta, a następnie trumny zostaną wywiezione w kondukcie pogrzebowym na Westerplatte.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radio Maryja

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY