Stopa inflacji w krajach UE wzrasta do poziomu 10,9%

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Canva

Kraje bałtyckie mają najwyższą inflację w Europie, ale wiele krajów Europy Środkowej i Wschodniej nie pozostaje daleko w tyle.

Stopa inflacji w krajach Unii Europejskiej wzrosła do 10,9 procent we wrześniu, w porównaniu z 10,1 procent w sierpniu, według urzędu statystycznego Eurostat.

Inflacja w krajach UE

Najwyższą stopę inflacji w ujęciu rok do roku odnotowano w krajach bałtyckich – Estonii (24,1 proc.), Litwie (22,5 proc.) i Łotwie (22 proc.). Z kolei najniższą inflację za wrzesień odnotowano we Francji (6,2 proc.), na Malcie (7,4 proc.) i w Finlandii (8,4 proc.). Również w Niemczech inflacja wzrosła o 2,1 punktu procentowego w porównaniu z sierpniem i wyniosła 10,9 procent.

Mocno odczuwają to również kraje Europy Środkowej. Na Węgrzech inflacja wzrosła znacząco drugi miesiąc z rzędu, tym razem o 2,1 punktu procentowego do 20,7 procent, natomiast w Czechach tempo wzrostu cen rok do roku przyspieszyło o siedem dziesiątych punktu procentowego, osiągając wartość 17,8 procent i stając się piątym najwyższym wynikiem w UE.

Inflacja a ceny

Ceny rosły znacznie szybciej niż we wrześniu ubiegłego roku, kiedy to ożywienie polockdownowe i kryzys energetyczny nie ujawniły się jeszcze w pełni w gospodarce. Wówczas inflacja wynosiła 3,6 procent we wszystkich 27 krajach UE i 3,4 procent w 19 państwach posługujących się wspólną walutą.

Jednocześnie Eurostat zrewidował wrześniową stopę inflacji w strefie euro, szacowaną dwa tygodnie temu na płaskim poziomie 10 proc. do 9,9 proc. W sierpniu było to 9,1 procent.

W porównaniu z sierpniem inflacja wzrosła w 20 krajach UE, spadła w sześciu państwach, a w Chorwacji pozostała bez zmian – podał Eurostat. W strefie euro, energia przyczyniła się najbardziej do inflacji, z udziałem 4,19 punktów procentowych. Kolejne miejsca zajęły żywność, alkohol i tytoń (+2,47 punktu), usługi (+1,80 punktu) oraz nieenergetyczne wyroby przemysłowe (+1,47 punktu).

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Idnes.cz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY