Dziesiątki tankowców z LNG krążą po portach, ale jest dla nich niewiele terminali

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Wikipedia Commons

Dziesiątki statków ze skroplonym gazem ziemnym krążą po wybrzeżach Hiszpanii i innych krajów europejskich, nie mogąc zapewnić sobie miejsca do rozładunku.

Dziesiątki statków ze skroplonym gazem ziemnym krążą po wybrzeżach Hiszpanii i innych krajów europejskich, nie mogąc zapewnić sobie miejsca do rozładunku. Powodem jest to, że instalacje przetwarzające paliwo z powrotem na gaz są pełne. Ponadto hiszpańska firma gazowa Enagás poinformowała, że może będzie musiała odmówić rozładunku LNG ze względu na obłożenie swoich terminali.

Rosja ogranicza dostawy gazu po tym, jak kraje zachodnie nałożyły na Moskwę sankcje w odpowiedzi na wojnę na Ukrainie. Europa musiała więc szukać alternatywnych dostaw, w tym LNG. Ale przybycie wielu statków przewożących superchłodzone paliwo ujawniło, że w regionie brakuje zdolności do przekształcania LNG w gaz.

U wybrzeży Hiszpanii i w innych miejscach na Morzu Śródziemnym stoi ponad 35 statków z LNG. Przynajmniej osiem było zakotwiczonych w samej Zatoce Kadyksu. Hiszpania oferuje w tym tygodniu tylko sześć miejsc postojowych dla statków towarowych w swoich terminalach. To mniej niż jedna piąta statków stojących w kolejce u wybrzeży kraju.

Przyczyny

Do problemów przyczynił się niższy od oczekiwanego popyt ze strony przemysłu w związku ze spowolnieniem europejskiej gospodarki, a także niższa od oczekiwanej konsumpcja w Hiszpanii z powodu wyjątkowo ciepłej pogody w tym sezonie. Analityk ICIS Alex Froley dodaje, że innym powodem dużej liczby nierozliczonych statków jest to, że w związku ze zbliżającą się zimą i spodziewanym wzrostem zapotrzebowania na ogrzewanie, niektóre statki czekają na sprzedaż swoich ładunków po wyższej cenie, co może zrekompensować dodatkowe koszty frachtu poniesione w związku z przebywaniem na morzu. Ta strategia działa częściowo dlatego, że niektóre firmy mają zdolności wysyłkowe z powodu przestojów, jak np. przerwanie dostaw od drugiego co do wielkości eksportera LNG w USA po czerwcowym wybuchu i pożarze.

Jeśli sytuacja z rozładunkiem nie zostanie wkrótce rozwiązana, statki te mogą zacząć szukać innych portów poza Europą w celu rozładunku. Chiny ogłosiły, że wstrzymały sprzedaż LNG zagranicznym nabywcom, aby zapewnić wystarczające dostawy własne, co zdaniem analityków może skłonić więcej statków do skierowania się do Azji.

Hiszpania ma sześć zakładów LNG i największe w UE zdolności regazyfikacyjne, ale są one obecnie zatłoczone i sytuacja raczej nie ulegnie poprawie przynajmniej do pierwszego tygodnia listopada.

Brak infrastruktury rurociągowej powoduje, że gaz nie może być transportowany do innych krajów europejskich. Przedstawiciele Francji, Niemiec, Hiszpanii i Portugalii mają się spotkać w tym tygodniu, aby spróbować wynegocjować porozumienie w sprawie gazociągu MidCat, który transportowałby gaz, a w przyszłości wodór, z Hiszpanii do Europy Środkowej i mógłby pomóc w zmniejszeniu zależności od rosyjskiego gazu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Echo24

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY