Rozpatrzenie przez TK wniosku ws. kar TSUE na Polskę znów odroczone

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny / Fot. PAP. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Zbigniew Ziobro wystąpił z wnioskiem o zbadanie legalności tych wyroków. Trybunał Konstytucyjny po raz kolejny odroczył sprawę, tym razem do 14 grudnia.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożył na Polskę dwie kary związane z niezatrzymaniem działania kopalni Turów i aktywnością Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Unijna instytucja orzekła, że za to pierwsze Polska ma płacić 500 tysięcy euro dziennie, a za drugie 1 mln euro dziennie.

Zbigniew Ziobro wystąpił z wnioskiem o zbadanie legalności tych wyroków. Trybunał Konstytucyjny po raz kolejny odroczył sprawę, tym razem do 14 grudnia.

Konstytucyjność

Poseł Marek Ast powiedział:

Wszystkie organy państwa członkowskiego powinny podporządkować się orzeczeniom Trybunału Konstytucyjnego, więc wyrok TK ostatecznie rozstrzygnie kwestię dotyczącą tego, czy powinniśmy płacić kary nałożone przez TSUE. Jeżeli rozstrzygnięcie wskaże, że przepisy, na podstawie których wymierzano kary dzienne dla Polski, były niekonstytucyjne, to państwo polskie nie będzie mogło ich zapłacić.

W środę przedstawiciele Prokuratora Generalnego oraz Sejm wnieśli o uznanie orzeczeń TSUE za sprzeczne z Konstytucją. Reprezentant prezydenta przypomniał, że w lipcu Trybunał orzekł, iż przepis traktatu, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowskie do stosowania środków tymczasowych ws. sądownictwa, jest niekonstytucyjny.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radio Maryja

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY