Ukraińskie miasto usuwa węgierski pomnik

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Twitter

Pomnik upamiętniał 1000 lat obecności Węgrów w Kotlinie Karpackiej.
  • Posąg Turula na zamku Mukaczewo został wzniesiony w 1896 roku jako jeden z siedmiu pomników milenijnych, upamiętniających 1000 lat węgierskiej obecności w Kotlinie Karpackiej.
  • Władze Czechosłowacji zdemontowały go w 1924 roku, a Armia Czerwona, która zajęła region w 1945 roku, przetopiła brązowy posąg.
  • Teraz Ukraina zniszczyła kopię.
  • Zobacz też: Rodzice pozywają Amazon za sprzedawanie nastolatkom “zestawów samobójczych”

Węgry zaprotestowały przeciwko decyzji zachodnio-ukraińskiego miasta Mukaczewo o usunięciu historycznego pomnika upamiętniającego 1000 lat węgierskiej obecności w Kotlinie Karpackiej.

Dzisiejsza decyzja Komitetu Wykonawczego Rady Miasta Mukaczewo o usunięciu z zamku milenijnego posągu Turula, symbolu miasta przywróconego do pierwotnej formy w 2008 roku, jest głęboko szokująca i oburzająca.

– powiedział János Árpád Potápi, minister stanu ds. polityki krajowej Kancelarii Premiera, w oświadczeniu przesłanym do dziennika Magyar Nemzet.

Jeszcze bardziej szokujące jest to, że pomnik został usunięty w rekordowym czasie, po południu.

Symbol

Według ministra godne ubolewania jest to, że w środku wojny kierownictwo miasta Mukaczewo nadaje priorytet rozbiórce pomnika, będącego symbolem lokalnej i zakarpackiej tożsamości węgierskiej, podczas gdy Węgry prowadzą największą w swojej historii operację pomocy dla uchodźców wojennych na Ukrainie.

To posunięcie, w czasie zbrojnej agresji na Ukrainie, jest wyjątkowo nieprzemyślane i niewczesne i może działać przeciwko stabilności wieloetnicznego Zakarpacia. Węgry od wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej pomagają Ukrainie jako dobry sąsiad i przyjęły blisko miliona ukraińskich uchodźców.

Posąg Turula na zamku Mukaczewo został wzniesiony w 1896 roku jako jeden z siedmiu pomników milenijnych, upamiętniających 1000 lat węgierskiej obecności w Kotlinie Karpackiej. Władze Czechosłowacji zdemontowały go w 1924 roku, a Armia Czerwona, która zajęła region w 1945 roku, przetopiła brązowy posąg.

Kopia zniszczonego w 1945 roku posągu została wykonana przez rzeźbiarza Mihálya Belény’ego i zastąpiła oryginał w 2008 roku. Była w całości ufundowana przez węgiersko-amerykańskiego biznesmena Imre Pákh.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMX News

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY