Morawiecki: 4 mln ton węgla czeka w polskich portach

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki / Fot. PAP/EPA/Marcin Bielecki. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że nie należy się obawiać, że tej zimy zabraknie tego paliwa.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rząd sprowadza węgiel z całego świata, i że 4 miliony ton tego paliwa znajdują się obecnie w polskich portach, gotowe do dystrybucji. Stwierdził, że wojna na Ukrainie spowodowała zawirowania w dostawach węgla i gazu, ale ma poczucie, iż rząd panuje nad sytuacją.

Według Morawieckiego, Polska postawiła się na nogi w kwestii importu węgla z innych źródeł, gdy tylko embargo na rosyjski węgiel stało się konieczne. Rząd podjął już działania poprzez legislację, aby zapewnić stałą cenę węgla w wysokości nieco ponad 1,5 tys. zł za tonę dla samorządów. Zapewnił jednak, że cena pobierana od użytkowników domowych będzie niższa i że trwają prace nad przepisami, które zapewnią “prawą i sprawiedliwą” dystrybucję węgla.

Od wielu miesięcy ściągamy węgiel z całego świata. Ilość węgla zgromadzonego w portach sięga około czterech milionów ton.

Samorządy

Jak podaje polskie MSW, powstanie 50 składów dystrybucyjnych węgla utworzonych przez państwowe spółki paliwowe i węglowe. Będzie też można odbierać węgiel bezpośrednio z portów. Samorządy będą zachęcane do angażowania się w dystrybucję, a także do włączania w ten proces lokalnych firm.

Polskie samorządy mają prawo do samodzielnego podejmowania pewnych działań i często wykonują zadania zlecone przez rząd centralny. Jednak do niedawna nie były one zaangażowane w dystrybucję i sprzedaż węgla.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Polskie radio 24

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY