Iran wyśle rakiety balistyczne do Rosji, “więc teraz Izrael wie, po której stronie stanąć”

foto
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Flagi Izrael-Iran

Flagi Izrael-Iran / Fot. You Tube

Ze słów izraelskiego polityka wywnioskować można, że gdyby Iran nie zdecydował się wysłać balistycznych rakiet do Rosji, Izrael nie wiedziałby, po czyjej stronie się opowiedzieć w konflikcie Rosja - Ukraina.

Iran obiecał dostarczyć Rosji swoje rakiety balistyczne Fateh-110 i Zolfaghar – poinformował amerykański dziennik “The Washington Post”. Wcześniej sprzedawał Rosji wojenne drony, przede wszystkim Shahed-136. Minister ds. diaspory Izraela Nachman Szaj napisał na Twitterze, że teraz już nie ma wątpliwości, po której stronie Izrael powinien stanąć.

Dziś rano poinformowano, że Iran przekazuje Rosji rakiety balistyczne. Nie ma już wątpliwości, gdzie Izrael powinien stanąć w tym krwawym konflikcie. Nadszedł czas, aby Ukraina otrzymała również pomoc wojskową, tak jak zapewniają to Stany Zjednoczone i państwa NATO.

Irańskie drony

Fateh-110 mają być zdolne do przenoszenia ładunku użytecznego do 500 kg i mieć zasięg około 350 kilometrów. Pociski te były wykorzystywane np. podczas syryjskiej wojny domowej, a Zolfaghar prawdopodobnie bazuje na tej samej technologii.

Irańskie drony, nazywane mylnie “samobójczymi”, odniosły spory sukces wkrótce po ich rozmieszczeniu przeciwko Ukrainie, a i dziś dają pewne efekty. Według Jerusalem Post, posunięcie to już skłoniło Izrael, dla którego Iran jest prawdopodobnie największym regionalnym wrogiem, do dostarczenia Ukrainie “podstawowych danych wywiadowczych” na temat tych dronów, podczas gdy nienazwana izraelska firma dostarcza ukraińskiemu wojsku obrazy satelitarne rosyjskich pozycji. Ponadto Izrael pomagał Ukrainie, dostarczając np. sprzęt ochronny dla żołnierzy czy zapasy żywności.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział w ubiegły piątek, że Rosja wyczerpuje swój arsenał pocisków o wysokiej precyzji. Twierdził na przykład, że Rosja ma tylko 124 pociski Iskander. Rosja użyła dużej liczby tych rakiet w miniony poniedziałek, uderzając głównie w cele cywilne i obiekty infrastruktury energetycznej w największych miastach Ukrainy.

Po tym ataku pojawiły się głosy, że Izrael powinien dostarczyć Ukrainie swój system przeciwlotniczy Iron Dome. Jednak zdaniem Reznikowa system ten nie odpowiada potrzebom Ukrainy, ponieważ nie chroni przed rakietami balistycznymi i jest zbyt drogi.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Echo24, Twitter

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY