Jasina: “Izraelskie wycieczki wyłącznie bez uzbrojonej ochrony”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Jasina

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina / Fot. PAP/Paweł Supernak. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina, podkreślił, że Polska jest gotowa na przyjmowanie izraelskich wycieczek pod jednym ważnym warunkiem. Chodzi o usunięcie z programu wycieczek uzbrojonej ochrony, która wystawia Polskę i naszych obywateli na zagrożenie we własnym kraju. Tego warunku nie chce zaakceptować strona izraelska.
  • Trwa spór polsko-izraelski w kwestii wycieczek edukacyjnych izraelskiej młodzieży do niemieckich obozów koncentracyjnych.
  • W środę Yacov Livne będzie się tłumaczył z ostatnich słów na temat blokady wycieczek przez polski resort dyplomacji.
  • Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Łukasz Jasina wskazał, że Izrael musi w końcu ustąpić ws. uzbrojonej ochrony wycieczek.
  • Zobacz także: Węgrzy próbują powstrzymać spadek forinta. Orbán chce obniżyć inflację

Ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne podczas ceremonii upamiętniającej 79. rocznicę wybuchu powstania więźniów w niemieckim obozie zagłady w Sobiborze zaznaczył, że Sobibór odwiedzały grupy przyjeżdżające do Polski z Izraela.

Niestety, dziś jest to niemożliwe ze względu na decyzje podjęte w polskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych

 – powiedział w czwartek izraelski ambasador Yacov Livne.

Na słowa ambasadora zareagował wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, który przekazał, że w celu wyjaśnienia tej sytuacji, dyplomata zostanie wezwany do MSZ. Spotkanie przełożono na prośbę ambasadora z poniedziałku na najbliższą środę ze względu na przypadające w poniedziałek i wtorek święta Szmini Aceret i Simchat Tora.

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina został zapytany we wtorek w Radiu Lublin, czego MSZ oczekuje od ambasadora po tej wizycie.

Przede wszystkim ambasador Livne nie powiedział prawdy do końca podczas przemówienia w Sobiborze. Jest rzeczą trochę niegodną dyplomaty, żeby prowadzić rozmowy przez media podczas uroczystości, które dla nas wszystkich są ważne

– stwierdził rzecznik polskiej dyplomacji Łukasz Jasina.

Czytaj więcej: Bieg Niepodległości im. Dziewięciu z “Wujka” w Katowicach

Jeden warunek. Koniec z uzbrojonymi wycieczkami

Odnosząc się do prowadzonych aktualnie z Izraelem rozmów poinformował, że stanowisko Polski jest jasne w tej sprawie.

Oczywiście będzie zgoda na powrót wycieczek do Polski, które zostały w dużej mierze zawieszone podczas pandemii, o ile będzie się podchodziło do Polski w taki sposób, jak do Niemiec czy do Francji, tzn. nie będą im towarzyszyły uzbrojone oddziały ochronne, które zachowują się w Polsce w sposób nieadekwatny, naruszając naszą suwerenność

– podkreślił.

Podkreślił, że w innych krajach taka ochrona nie obowiązuje, przez co może to – jego zdaniem – stwarzać przekonanie, że młodym obywatelom Izraela grozi w Polsce większe niebezpieczeństwo niż gdzie indziej.

Nawiązując do tego, dlaczego od czerwca br. nie udało się rozwiązać tej kwestii, jako powód wskazał, że Izraelczycy nie zamierzają odpuścić i zrezygnować z uzbrojonych obstaw swoich wycieczek nie współpracujących z polskimi służbami.

Według niego, w Polsce jest zdecydowanie mniej przypadków antysemityzmu niż w Niemczech, we Francji, w Rosji. Polskie władze szczególnie zmieniły swoje podejście do izraelskich wycieczek po kryzysie dyplomatycznym z 2018 r.

Prywatne wycieczki dobrym przykładem do naśladowania

Rzecznik Jasina przekazał, że młodzież izraelska nadal przyjeżdża do Polski. Odbywają się one prywatnie. Jak zauważył, nie są one tak ochraniane jak te koordynowane przez izraelskie władze przez co są bardziej przyjazne i łatwiejsze w obsłudze.

Jak najbardziej cieszymy się na przyjazdy izraelskiej młodzieży, bo poza odkrywaniem swojej historii, odkrywają także przy okazji swoich polskich rodaków i obecną Polskę

– podkreślił Jasina.

Młodzież izraelska tradycyjnie przyjeżdża do Polski latem, by zwiedzić byłe niemieckie obozy śmierci w celu zdobycia wiedzy o Holokauście i uczczenia pamięci pomordowanych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY