Szwecja. Parlament zatwierdził kandydaturę nowego premiera

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Premier Szwecji Ulf Kristersson

Premier Szwecji Ulf Kristersson / Fot. PAP/EPA/Anders Wiklund. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Ulf Kristersson z liberalno-konserwatywnej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej został w poniedziałek wybrany przez parlament Riksdag nowym premierem Szwecji. 58-letni polityk stanie na czele prawicowego rządu.
  • W poniedziałek szwedzki nowo-wybrany parlament zatwierdził kandydaturę Ulfa Kristerssona na premiera.
  • Otrzymał on 176 głosów poparcia od wszystkich koalicjantów: Umiarkowanej Partii Koalicyjnej, Chrześcijańskich Demokratów i Liberałów oraz przede wszystkim od zwycięskiej partii Szwedzkich Demokratów.
  • Jego zadaniem będzie utworzenie mniejszościowego rządu wspieranego przez największą frakcję parlamentarna Szwedzkich demokratów, która ostatecznie nie weszła do rządu.
  • We wtorek polityk przedstawi wizję oraz skład rządu oraz poprosi króla Szwecji Karola XVI Gustawa o zatwierdzenie jego kandydatury.
  • Zobacz także: Polska i inne państwa w UE proponują nowe sankcje wobec Rosji

Prezes Umiarkowanej Partii Koalicyjnej Ulf Kristersson został zaakceptowany przez szwedzki parlament głosami 176 parlamentarzystów z Umiarkowanej Partii Koalicyjnej, Chrześcijańskich Demokratów oraz Liberałów. Stanie on na czele mniejszościowego rządu złożonego z jego partii oraz Chrześcijańskich Demokratów oraz Liberałów.

Ostatecznie do rządu nie weszła największa partia parlamentarna Szwedzcy Demokraci. Będą oni jedynie wspierać rząd w parlamencie, a kilku jej członków znajdzie się w kancelarii premiera.

Mamy dużo kryzysów jednocześnie: strzelaniny, bezpieczeństwo w regionie, wysokie ceny energii. (…) Zrobimy wszystko, aby jak najszybciej uporać się z problemami

– zapowiedział premier-elekt Ulf Kristersson.

Polityk we wtorek przedstawi w Riksdagu expose oraz zaprezentuje skład rządu, a także zostanie przyjęty przez króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Przeciwnych Kristerssonowi było 173 parlamentarzystów z centrolewicowej oraz lewicowej opozycji.

To będzie najbardziej prawicowo-konserwatywny rząd w historii szwedzkiej demokracji (…). Moi rodzice uciekli z Iranu przed reżimem, nigdy nie przypuszczali, że autorytarne rządy będą możliwe w Szwecji

– stwierdziła przewodnicząca Partii Lewicy Nooshi Dadgostar.

Czytaj więcej: Putin słuchał krytyki swoich działań z ust prezydenta Tadżykistanu. Internauci: Niech nie zbliża się do okien

Kim jest Ulf Kristersson?

Kristersson to doświadczony polityk, karierę zaczynał od przynależności do partyjnej młodzieżówki, następnie został jej szefem, a od 1991 roku z przerwami jest parlamentarzystą Umiarkowanej Partii Koalicyjnej. W latach 2006-2010 był członkiem zarządu ds. socjalnych miasta Sztokholm, a w latach 2010-2014 ministrem ds. zabezpieczenia społecznego w gabinecie premiera Fredrika Reinfeldta.

Prywatnie kandydat na premiera ceni sobie życie rodzinne w Strangnas pod Sztokholmem, gdzie mieszka wraz z żoną kształcąca się na protestanckiego pastora Birgittą Ed oraz trzema córkami adoptowanymi z Chin. Polityk w latach 2003-2005 był szefem stowarzyszenia Centrum Adopcyjne, pośredniczącego w zagranicznych adopcjach.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tysol.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY