NATO rozpoczyna ćwiczenia nuklearne Steadfast Noon

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg / Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Sekretarz generalny dodał, że byłoby to wysłanie "bardzo złego sygnału", gdyby NATO odwołało ćwiczenia nuklearne z powodu kryzysu na Ukrainie.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział we wtorek dziennikarzom:

To rutynowy trening, który odbywa się co roku, aby utrzymać nasz odstraszacz w bezpiecznym, pewnym i skutecznym stanie. – powiedział we wtorek dziennikarzom sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Ćwiczenia, znane jako Steadfast Noon (Niezłomne Południe), odbędą się w przyszłym tygodniu. Zazwyczaj gromadzą dziesiątki samolotów z krajów członkowskich i ćwiczą misję uderzenia nuklearnego.

Prezydent USA ostrzegł ponoć w zeszłym tygodniu, że Rosja i Zachód stoją w obliczu większego zagrożenia nuklearną zagładą niż kiedykolwiek od czasu kryzysu kubańskiego 40 lat temu. Prezydent Putin ostrzegł, że Rosja użyje “wszystkich dostępnych środków”, aby “bronić swoich mieszkańców i terytorium”.

Zapytany, czy 30 członków NATO dyskutowało o tym, że ćwiczenia Steadfast Noon mogą spowodować błędną kalkulację wśród podwyższonych napięć z Rosją, Stoltenberg odparł:

Teraz jest właściwy czas, by być stanowczym i jasno powiedzieć, że NATO jest po to, by chronić i bronić wszystkich sojuszników. I to są ćwiczenia zaplanowane od dawna, właściwie zaplanowane jeszcze przed inwazją na Ukrainę.

Sekretarz generalny dodał, że byłoby to wysłanie “bardzo złego sygnału”, gdyby NATO odwołało ćwiczenia nuklearne z powodu kryzysu na Ukrainie.

Musimy zrozumieć, że stanowcze, przewidywalne zachowanie NATO – nasza siła militarna – jest najlepszym sposobem zapobiegania eskalacji. Jesteśmy tam, aby zachować pokój, zapobiec eskalacji i zapobiec jakiemukolwiek atakowi na kraje sprzymierzone z NATO.

Gotowość NATO do obrony przed każdym atakiem odstrasza zagrożenia nuklearne, powiedział Stoltenberg.

To było ważne przed inwazją na Ukrainę, stało się jeszcze ważniejsze po, nie tylko w świetle retoryki nuklearnej ze strony prezydenta Putina i ze strony Rosji.

Warto przypomnieć, iż również obecna premier Wielkiej Brytanii, Mary Elizabeth Truss, ogłosiła swą gotowość do wywołania globalnej anihilacji.

Ukraina

Dziennikarz Sean Adl-Tabatabai pisze, że w ubiegłym tygodniu ukraiński prezydent Zełenski zażądał od NATO przeprowadzenia prewencyjnych uderzeń na Rosję, by powstrzymać użycie broni jądrowej. Po tym jak Moskwa oskarżyła go o próbę wywołania trzeciej wojny światowej, Zełenski wycofał się z tego oświadczenia, twierdząc, że zostało ono źle przetłumaczone i że naprawdę chciał powiedzieć o sankcjach prewencyjnych, a nie o “uderzeniach prewencyjnych”.

Sojusz ściśle monitoruje siły nuklearne Rosji i nie widział żadnych zmian w ich postawie, powiedział Stoltenberg. Media w ostatnich tygodniach wskazywały, że członkowie bloku mają problemy z wystarczająco szybkim pozyskaniem broni, ponieważ pomoc dla Ukrainy wyczerpuje ich zapasy. Na przykład armia niemiecka ma amunicję wystarczającą na zaledwie jeden lub dwa dni działań wojennych – podał w sobotę Business Insider.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

News Punch

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY