Zeman: Słowenia powinna dołączyć do Grupy Wyszehradzkiej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Prezydent Czech Miloš Zeman

Prezydent Czech Miloš Zeman / Fot. PAP/EPA/Martin Divasek. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Grupa Wyszehradzka (V4), do której należą Czechy, Słowacja, Polska i Węgry, powinna rozszerzyć się o Słowenię, powiedział prezydent Miloš Zeman na pierwszym wspólnym spotkaniu V4 od czasu inwazji Rosji na Ukrainę.

Zobacz także: “Historyczne” porozumienie Izraela z Libanem w sprawie granic. Pomogły USA

Podczas spotkania w Bratysławie przywódcy dyskutowali o bezpieczeństwie energetycznym, inflacji i potencjalnym rozszerzeniu Grupy Wyszehradzkiej o inne kraje.

Zeman powiedział, że docenia fakt, iż wszystkie kraje V4 pomogły ukraińskim uchodźcom, zauważając, że współpraca w ramach grupy jest tak samo użyteczna jak inne podobne formaty, np. w ramach krajów Beneluksu.

“Wyszehrad spełnił swoją rolę, zapobiegając próbom rozdzielania nielegalnych migrantów za pomocą kwot między poszczególne kraje europejskie” – powiedział Zeman, który opowiedział się też za rozszerzeniem grupy V4 o Słowenię, która – jak powiedział – należy do współpracy wyszehradzkiej.

Prezydenci Słowacji, Polski i Węgier wykorzystali konferencję prasową po szczycie, by pochwalić Zemana, którego druga kadencja prezydencka kończy się na początku przyszłego roku.

Prezydent Polski Andrzej Duda określił go jako dowcipnego polityka, a prezydent Katalin Nováková powiedziała, że będzie go brakowało na spotkaniach.

Prezydent Słowacji Zuzana Čaputová zwróciła uwagę na niespójne stanowisko krajów V4 w sprawie pomocy wojskowej dla Kijowa.

Węgry wcześniej odmówiły zgody na przepływ przez swoje terytorium zachodnich dostaw broni na Ukrainę.

Jednak Zeman, znany z prorosyjskiego stanowiska przed wojną na Ukrainie, a także z sympatii do węgierskiego rządu, powiedział, że Budapeszt pomaga Kijowowi w rozminowywaniu ukraińskiego terytorium.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

praguemorning.cz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY