Nowe prawo handlowe. Ma pomóc polskim firmom w zagranicznej rywalizacji

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Supermarket

Supermarket / Fot. pxhere.com

W czwartek weszła w życie Nowela Kodeksu Spółek Handlowych. To największa reforma przepisów od czasu jej uchwalenia. Zmiany mają wzmocnić nadzór w spółkach kapitałowych oraz wprowadzić do polskiego ustawodawstwa prawo holdingowe.
  • W poniedziałek weszła w życie nowelizacja Kodeksu Spółek Handlowych.
  • Nowe przepisy mają w swoim założeniu wesprzeć największe rodzime firmy w handlu zagranicą.
  • Warto zwrócić uwagę na to, że osoby skazane za przestępstwa korupcyjne nie będą mogły zasiadać w organach spółek.
  • Zobacz także: Ceny ropy spadają mimo cięcia wydobycia

W czwartek weszła w życie nowelizacja Kodeksu Spółek Handlowych. Nowe przepisy regulują podstawy powstania, działania i rozwiązania spółek prawa handlowego zarejestrowanych w Polsce, w tym spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

Nowela wprowadza do polskiego prawa regulacje grup spółek. Jej celem jest także usprawnienie funkcjonowania rad nadzorczych. Ponadto osoby skazane za przestępstwa korupcyjne nie będą mogły zasiadać w organach spółek oraz pełnić funkcji prokurenta.

W prace nad nowelizacją był zaangażowany wiceszef aktywów państwowych, Maciej Małecki. Wiceminister ocenił, że reforma wzmocni między innymi konkurencyjność polskich spółek.

To daje szereg narzędzi największym firmom do skuteczniejszej rywalizacji na konkurencyjnych rynkach nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Dzięki zmianom, jakie wprowadziliśmy w przepisach, usprawniamy działanie naszych największych firm takich jak Orlen. Daje to możliwość skuteczniejszego egzekwowania wspólnego celu w grupach kapitałowych oraz nowe narzędzia członkom rad nadzorczych do lepszego nadzorowania działalności spółek. Razem z nowymi uprawnieniami nakładamy też   odpowiedzialność za pełnione funkcje 

– poinformował wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.

Nowelizacja Kodeksu Spółek Handlowych została podpisana przez prezydenta w kwietniu bieżącego roku. Sejm przyjął pierwszą wersję ustawy w 2000 roku.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY