Ceny ropy spadają mimo cięcia wydobycia

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Flickr

OPEC chciał przez spore cięcie wydobycia spowodować utrzymanie ceny ropy na poziomie około 100 dolarów za baryłkę. Efekt będzie jednak inny.
  • Ropa tymczasem wróciła do spadków, a Chiny mają coraz większe problemy.
  • Cięcie wydobycia dodało miliony do zysków szejków tylko na kilka dni.
  • Silny dolar powoduje drożenie ropy dla podmiotów nabywających ją w innej walucie, a to wpływa ujemnie na popyt.
  • Zobacz też: Będzie reforma w prawie? Chodzi o domy dziecka i rodziny zastępcze

OPEC chciał przez spore cięcie wydobycia spowodować utrzymanie ceny ropy na poziomie około 100 dolarów za baryłkę. Efekt będzie jednak inny – pogłębienie recesji. Tymczasem ropa wróciła do spadków, a Chiny mają coraz większe problemy.

W poprzednim tygodniu, po tym jak kartel zdecydował o cięciu wydobycia o 2 mln baryłek dziennie (co oznacza zmniejszenie światowego wydobycia o ok. 2%), cena wzrosła o 13%. Teraz znacznie spada. Wtorek przyniósł następne niemal 2% do poniedziałkowego spadku o 1,8%. Baryłka europejskiej ropy Brent kosztowała mniej niż 94 dolary, amerykańska WTI z kolei mniej niż 90.

Trend

Cięcie wydobycia dodało miliony do zysków szejków tylko na kilka dni. Ponoć powodem są Chiny, drugi co do wielkości konsument ropy (po USA), jak i największy importer (22% udziału w światowym imporcie). Łańcuchy dostaw są przekierowywane z Azji do miejsc bliższych odbiorcom produktów, a dodatkowo covidowa polityka tamtejszego rządu mocno odbija się na gospodarce. Szkoły, lokale, miejsca napędzające turystykę ulegają zamknięciu.

Dawid Malpass, będący prezesem Banku Światowego, ostrzegł przed rosnącym zagrożeniem globalnej recesji. Silny dolar powoduje drożenie ropy dla podmiotów nabywających ją w innej walucie, a to wpływa ujemnie na popyt.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Business insider

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY