Meloni coraz bliżej wymarzonej posady. Pierwsze obrady po włoskich wyborach parlamentarnych

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Pierwsze obrady włoskiego parlamentu po wyborach

Giorgia Meloni, liderka Braci Włoch / Fot. PAP/EPA/Riccardo Antimiani. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Wybrany 25 września parlament Włoch XIX kadencji rozpoczął w czwartek pracę. Pierwszym aktem działalności Izby Deputowanych i Senatu jest wybór ich przewodniczących. Gdy zostanie dokonany, zaczną się konsultacje z prezydentem Sergio Mattarellą w sprawie powołania rządu zwycięskiej centroprawicy.
  • W czwartek pierwszy raz po wyborach parlamentarnych z 25 września zebrał się włoski parlament.
  • Uroczystego otwarcia Izby Deputowanych dokonał najstarszy poseł i wiceprzewodniczący izby poprzedniej kadencji Ettore Rosato.
  • Parlamentarzyści głosują dzisiaj nad wyborem przewodniczącego izby, który zostanie ogłoszony w piątek.
  • Po tych obradach nastąpi kolejny etap, który będzie miał na celu wyłonienie przyszłego premiera.
  • Najprawdopodobniej kandydatura zwycięskiej Giorgi Meloni zostanie zaproponowana prezydentowi Sergio Mattarelli.
  • Zobacz także: Izrael dostarcza Ukrainie dane wywiadowcze o irańskich dronach

Otwarcia obrad Izby Deputowanych dokonał najstarszy wśród wiceprzewodniczących poprzedniej kadencji Ettore Rosato z ugrupowania Italia Viva, autor ordynacji wyborczej, zgodnie z którą wybrano parlament.

W przemówieniu inauguracyjnym zwrócił uwagę na szczególnie trudną sytuację, w jakiej rozpoczyna pracę Izba po epidemiii Covid-19 i w trakcie wojny na Ukrainie rozpętanej przez Rosję.

Do bólu z powodu tysięcy ofiar i zniszczenia, których jesteśmy codziennie świadkami, dochodzą dramatyczne konsekwencje kryzysu ekonomicznego, jaki z tego wynika

– powiedział Ettore Rosato.

Czytaj więcej: NIK przyjrzy się warszawskiemu ratuszowi? Chodzi o defraudację pieniędzy

Włoski parlament inny jak nigdy dotąd

W Izbie Deputowanych natychmiast przystąpiono do wyboru przewodniczącego. W trzech pierwszych głosowaniach wymagana jest większość dwóch trzecich głosów. Ma on zostać ogłoszony już w piątek.

W Senacie uroczystego otwarcia prac dokonała ocalała z Holokaustu senator Liliana Segre, powitana długą owacją na stojąco. W swoim wystąpieniu mówiła o mrożącej atmosferze wojny, która wróciła do naszej Europy i o terrorze, jaki ona przyniosła. Zwróciła uwagę na to, że otwiera obrady w miesiącu, w którym przypada setna rocznica marszu faszystów na Rzym i przejęcia władzy przez ich reżim.

Do izby wyższej powrócił były premier 86-letni Silvio Berlusconi, który utracił mandat w 2013 roku jako osoba prawomocnie skazana. Otrzymał wtedy wyrok za oszustwa podatkowe w jego koncernie telewizyjnym.

To pierwsza kadencja zredukowanego parlamentu na mocy zmian w konstytucji i w ramach oszczędności. Włoski parlament przez lata uważany był za najdroższy w Europie, jeśli chodzi o środki przeznaczane z budżetu na jego działalność.

Liczba mandatów w Izbie Deputowanych została zmniejszona z 630 do 400, a w Senacie z 315 do 200.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

wnp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY