Izrael dostarcza Ukrainie dane wywiadowcze o irańskich dronach

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Pentagon wstrzymał sprzedaż Ukrainie dronów Gray Eagle

Amerykański dron bojowy Gray Eagle / Fot. Twitter

Izrael dostarcza Ukrainie "podstawowe informacje wywiadowcze" na temat irańskich dronów samobójczych, które są rozmieszczone przez rosyjską armię - wynika z informacji "The New York Times".

Zobacz także: Promocja rozwodnictwa w mediach publicznych. Co z misją publiczną?

Doniesienie, które powołuje się na anonimowe źródło ukraińskie, mówi również, że prywatna izraelska firma ochroniarska przekazuje Ukraińcom zdjęcia satelitarne rosyjskich pozycji wojskowych. W środę ukraińskie siły zestrzeliły dziewięć samobójczych dronów, a w ciągu tygodnia zestrzelono ich około 50. Ukraiński urzędnik dodał, że drony nie były tak skuteczne, jak oczekiwała tego Moskwa, ponieważ są “powolne” i “łatwe do namierzenia”. “The New York Times” zaznaczył, że nie był w stanie niezależnie zweryfikować tych statystyk.

We wrześniu Rosja zaczęła używać produkowanego w Iranie drona Shahed-136, po tym jak według doniesień otrzymała od Teheranu dostawę setek sztuk, mimo że Waszyngton ostrzegał Irańczyków przed eksportem tej broni.

Prezydent Wołodymyr Żeleński wielokrotnie zwracał się do Izraela o dostarczenie systemów obrony powietrznej, wymieniając podczas wrześniowego wywiadu dla CNN państwo żydowskie jako jeden z pięciu krajów posiadających technologię, która mogłaby pomóc Ukraińcom przed atakiem z powietrza.

Jednak Jerozolima opierała się przed dostarczeniem Kijowowi znaczącego uzbrojenia defensywnego lub ofensywnego, ponieważ stara się chronić swoje wrażliwe relacje z Rosją.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym, Izrael stara się zachować więzi z Moskwą, szczególnie ze względu na rosyjską obecność wojskową w sąsiedniej Syrii, gdzie izraelskie siły powietrzne regularnie uderzają w cele związane z Iranem.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

timesofisrael.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY