Prof. Legutko o reparacjach: To ofiary decydują, czy sprawa jest zamknięta

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Prof. Ryszard Legutko

Prof. Ryszard Legutko / Fot. Flickr/European Parliament

Żyjemy w świecie, gdzie analfabetyzm historyczny jest powszechny, szczególnie na zachodzie Europy - stwierdził prof. Legutko.

Niemcy twierdzą, że sprawa reparacji dla Polski za II wojnę światową jest zamknięta i kraj ten nie zapłaci nic z 1,3 biliona euro, których domaga się Warszawa, ale niektórzy w Polsce odrzucają to stanowisko. Polski europoseł prof. Ryszard Legutko powtórzył “argument” użyty przez polskiego ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua, że to nie sprawca decyduje o tym, czy sprawa jest zamknięta, czy nie.

Według niego, “argument” ten powinien zostać nagłośniony i wysłuchany.

To decyzja należąca do ofiar, do Polski, a nie do Niemiec, który to kraj ponosi odpowiedzialność. Współczesne Niemcy lubią powtarzać, że poczuwają się [do] winy swoich przodków, ale nie mają moralnego, ani żadnego innego prawa twierdzić, że rzecz jest zamknięta.

“Analfabetyzm historyczny”

Zdaniem Legutki, rozpowszechnienie wiedzy o stratach poniesionych przez Polskę w czasie II wojny światowej bardzo pomogłoby w sprawie reparacji. Jednak, jak zaznaczył, jest to “trudna i żmudna praca”, gdyż

żyjemy w świecie, gdzie analfabetyzm historyczny jest powszechny, szczególnie na zachodzie Europy, ludzie nie mają wiedzy o II wojnie światowej.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Do Rzeczy

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY