Polska prowadzi rozmowy ws. “nuclear sharing”. Departament Stanu USA temu zaprzeczył

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Jakub Kumoch

Jakub Kumoch, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej / Fot. YouTube

Polski rząd aktywnie zabiega o umieszczenie amerykańskiej broni jądrowej na polskim terytorium.
  • W piątek rzecznik Departamentu Stanu USA Vedant Patel oświadczył, że Stany Zjednoczone nie prowadzą z Polską negocjacji w sprawie “nuclear sharing”.
  • Zaznaczył, że USA nie planują rozmieszczenia broni jądrowej na terytorium żadnego kraju, który przystąpił do NATO po 1997 roku.
  • Tymczasem szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch powiedział, że rozmowy były prowadzone.
  • Zobacz też: Bąkiewicz: Czas w końcu zdekomunizować Cmentarz Wojskowy na Powązkach

Po tym, jak Departament Stanu USA zaprzeczył, że prowadzone są jakiekolwiek rozmowy z Polską na temat programu “nuclear sharing”, w ramach którego amerykańska broń jądrowa zostałaby umieszczona na polskiej ziemi, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch powiedział, że rozmowy były prowadzone, ale nie angażowały Departamentu Stanu.

Temat uczestnictwa polski w programie Nuclear Sharing pojawiał się w rozmowach prezydenta USA Joe Bidena i prezydenta Andrzeja Dudy, natomiast nie jest on na etapie, w którym zaangażowany jest departament stanu i w którym są już konkretne rozmowy.

W piątek rzecznik Departamentu Stanu USA Vedant Patel oświadczył, że Stany Zjednoczone nie prowadzą z Polską negocjacji w sprawie możliwości rozmieszczenia broni jądrowej w ramach polityki “nuclear sharing”. Zaznaczył, że USA nie planują rozmieszczenia broni jądrowej na terytorium żadnego kraju, który przystąpił do NATO po 1997 roku.

Parasol atomowy NATO

Wcześniej w wywiadzie dla “Gazety Polskiej” polski prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polska dyskutowała z USA o możliwości włączenia kraju pod parasol atomowy NATO. Kumoch został poproszony o komentarz do wypowiedzi Patela o braku negocjacji podczas wywiadu Polskiej Agencji Prasowej (PAP). Odpowiedział, że rzecznik Departamentu Stanu USA może być nieświadomy takich planów. Kumoch podkreślił, że część rozmów między prezydentami odbywa się prywatnie.

Prezydent nie powiedział w wywiadzie, jaka była amerykańska reakcja. Polska uważa, że wszystkie kraje NATO powinny być chronione w równym stopniu, także przed atakiem nuklearnym. Są różne rozwiązania, jednym z nich jest program nuclear sharing i prezydent zwrócił na to uwagę.

Od listopada 2009 roku amerykańska broń jądrowa trafiła do Belgii, Niemiec, Włoch, Holandii i Turcji.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Gość.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY