Kasper o niemieckiej drodze synodalnej: “To próba wymyślenia Kościoła na nowo”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Walter Kasper krytykuje niemiecki Kościół

Kardynał Walter Kasper / Fot. Twitter

Kardynał Walter Kasper, emerytowany kardynał kurialny, teolog i wieloletni przewodniczący Papieskiej Rady Jedności, krytykuje kolejny raz niemiecką Drogę Synodalną.
  • Kardynał Walter Kasper po raz kolejny krytykuje niemiecki Kościół.
  • Jego zdaniem proces tamtejszych reform nie jest zgodny z intencją II Soboru Watykańskiego.
  • Duchowny zaznaczył, że sobór tylko z pozoru był progresywny, lecz w gruncie rzeczy kontynuował Tradycję Kościoła.
  • Dlatego zauważył, że niemieccy biskupi chcą stworzyć Kościół na nowo, całkowicie go modernizując.
  • Zobacz także: W średniowieczu tęczowa mafia w Kościele też była problemem

W rozmowie z magazynem “Communio” kardynał Walter Kasper powiedział, że proces reform podjęty za Odrą nie jest zgodny z intencją II Soboru Watykańskiego, który był tylko pozornie progresywny, w istocie będąc konserwatywny, chcąc odnowić Kościół czerpiąc z Tradycji.

Według kardynała Kaspera II Sobór Watykański jest już dzisiaj pewnym faktem historycznym; jak wskazał, ci, którzy podejmują dziś w Kościele decyzje, należą w istocie do generacji posoborowej i sądzą, że na gruncie Soboru Watykańskiego II trzeba iść naprzód. Czyni to na przykład papież Franciszek, samemu będąc dzieckiem ery posoborowej. Kasper uważa też, że należy odczytać soborowe dokumenty w nowym świetle: przykładowo konstytucja “Gaudium et spes” dotycząca podejścia do świata została napisana w bardzo optymistycznym tonie. W czasie, gdy ją tworzono, nie dostrzegano jeszcze wielu problemów, które stały się wyraźne dopiero z upływem lat.

Zdaniem purpurata widać dziś, że współczesność jest nacechowana nie tyle ateistycznym protestem wobec Boga, co raczej wręcz brakiem zainteresowania wobec kwestii Boga. Stąd, uważa purpurat, należy dziś położyć o wiele większy nacisk w teologii na tę sprawę, niż zrobił to II Sobór Watykański.

Kardynał sądzi, że niemiecka Droga Synodalna próbuje raczej wymyślić Kościół na nowo i przepchnąć swoją agendę. Purpurat ma nadzieję, że lepsze będą owoce papieskiego globalnego procesu synodalnego. 

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

katholisch.de, pch24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY