Będzie reforma w prawie? Chodzi o domy dziecka i rodziny zastępcze

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Jest to zmiana, mająca przyczynić się do deinstytucjonalizacji. Wprowadzony miałby zostać zakaz otwierania następnych domów dziecka.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha wystąpiła w Telewizji Trwam, gdzie wypowiedziała się na temat procedowanej w parlamencie ustawy, jaka ma na celu reformę podejścia do opieki zastępczej nad osieroconymi dziećmi.

Chcemy, żeby dzieci, które z różnych powodów trafiają do pieczy zastępczej znalazły się w rodzinach zastępczych, a nie w placówkach zwanych potocznie domami dziecka.

Jest to zatem zmiana mająca przyczynić się do deinstytucjonalizacji. Wprowadzony miałby zostać zakaz otwierania następnych domów dziecka.

Wprowadzamy derejonizację, która spowoduje, że rodzina zastępcza z danego powiatu będzie mogła również współpracować z innym powiatem.

Pieniądze i dorosłe sieroty

W grę wchodzi również wzrost pieniędzy otrzymywanych z podatków przez rodziny zastępcze. Miałyby zostać stworzone rejestry, które pozwoliłyby sądom znajdować miejsca w pieczy zastępczej.

Dzisiaj może się to odbywać tylko za zgodą starosty danego powiatu, a zatem mamy do czynienia ze zjawiskiem blokowania – w cudzysłowie – miejsc dla swoich dzieci z danego powiatu.

Wśród zmian znajdują się też zapisy dotyczące opuszczania pieczy zastępczej. Zgodnie z nimi, dorosła osoba chcąca się usamodzielnić, która opuści dom dziecka, będzie mogła powrócić (jednorazowo) i, będąc człowiekiem dorosłym, przebywać w domu dziecka na cudzy koszt.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Marsz.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY