Kolejne Javeliny trafiły do WOT. “To znaczące wzmocnienie polskiego potencjału”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Wyrzutnia rakiet Javelin

Wyrzutnia rakiet Javelin / Fot. Wikimedia Commons

Minister obrony narodowej i wicepremier Mariusz Błaszczak poinformował o kolejnych dostawach Javelinów. Odpowiednie jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej otrzymały najnowszy towar i sprawdzony m.in. wojnie na Ukrainie sprzęt.
  • Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował o kolejnych dostawach pocisków Javelin.
  • Umowa z 2020 r. zakłada dostarczenie Polsce łącznie 60 wyrzutni i 180 pocisków.
  • Pociski i wyrzutnie są dostarczane wskazanym oddziałom Wojsk Obrony Terytorialnej.
  • Polska zapłaci za Javeliny 54,5 mln dolarów amerykańskich.
  • Zobacz także: Kubala: Rosja chce zastraszyć Ukraińców [NASZ WYWIAD]

Polska podpisała umowę na zakup pierwszej partii ppk Javelin w wersji FGM-148F w maju 2020 roku. Objęła ona 60 wyrzutni CLU i 180 pocisków, a także wyposażenie dodatkowe, w tym urządzenia diagnostyczne, przyrządy kontrolno-pomiarowe, zestawy narzędzi oraz zapas części zamiennych. Pakiet szkoleniowy objął 8 trenażerów stacjonarnych EPBST, 17 makiet gabarytowo-masowych MSR oraz cykl szkoleń specjalistycznych. Umowa miała wartość 54,5 mln USD netto, realizowano ją bez offsetu i transferu technologii. Pierwotnie dostawy miały zakończyć się w listopadzie 2021 roku, ale nieco się opóźniły, jednak ostatecznie doszły one do skutku.

Kolejne brygady Obrony Terytorialnej otrzymały przeciwpancerne pociski kierowane – Javelin. To znaczące wzmocnienie potencjału bojowego Wojska Polskiego

– poinformował na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Czytaj więcej: Czy służby chronią Jabłonowskiego? Sensacyjne kulisy procesu Patlewicza z prowokatorem [NASZ WYWIAD]

Co to jest Javelin?

Javelin to przeciwpancerny pocisk kierowany produkcji amerykańskiej, typu “odpal i zapomnij”, który może być obsługiwany przez pojedynczego żołnierza. Pocisk naprowadzany jest za pomocą własnej głowicy termowizyjnej.

Wojska Obrony Terytorialnej wykorzystują pocisk w wersji FGM-148F, który umożliwia rażenie celów opancerzonych na odległości ponad 4 km. Wyrzutnia CLU obsługiwana jest przez zespół dwóch żołnierzy. Dostarczane siłom ukraińskim przez państwa zachodnie Javeliny zdobyły dużą popularność w pierwszej fazie rosyjskiej inwazji na Ukrainę, gdy wykazały dużą skuteczność w walce z rosyjskimi siłami pancernymi i zmechanizowanymi.

W Polsce pociski Javelin trafiają do żołnierzy obrony terytorialnej. Pierwsze kursy obsługi tej broni odbyły się w czerwcu 2021; jak informował wtedy Błaszczak, kolejne pociski trafiać będą przede wszystkim do brygad WOT rozmieszczonych na wschodzie kraju.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

magnapolonia.org, tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY