Ciekawa analiza “Die Welt”. “Czas ustąpić miejsca Polsce”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Niemcy przygotowują sięna nowe polityczne przywództwo

Szklana kopuła nad budynkiem Bundestagu / fot. EP/PAP/Ronald Wittek

Berlin traci rolę lidera w Europie. Nowym centrum kontynentu stają się państwa Europy Wschodniej, w tym Polska. Tak twierdzi niemiecki dziennik "Die Welt" w swoim wtorkowym wydaniu.
  • We wtorkowym wydaniu “Die Welt” gazeta krytykuje władze w Berlinie za opieszałość podczas wojny na Ukrainie.
  • Zdaniem gazety od 24 lutego znacząco wzrosła rola Polski nie tylko we wschodniej części Europy, ale i w całej Unii Europejskiej.
  • Wskazano również na wzrost potencjału zbrojeniowego Polski, która od lat znajduje się w czołówce Sojuszu Północnoatlantyckiego pod względem wydatków.
  • Zobacz także: Berlin. Pierwsze przedszkole dla LGBT. Obrzydliwa indoktrynacja dzieci

Od brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego UE organizuje się na nowo. Jej centrum przesuwa się bardziej na wschód

– czytamy we wtorkowym wydaniu “Die Welt”.

Gazeta zwraca uwagę nie tylko na to, że kraje bałtyckie wraz z Polską nie tylko masowo wspierają ukraińską armię, ale i przyjęły miliony ukraińskich uchodźców.

Według niemieckiej gazetym, Berlin powinien ustąpić miejsca krajom ze wschodniej części Europy. Do niedawna dominował przestarzały niemiecki punkt widzenia – kraje na wschodzie Unii Europejskiej były krajami “Europy pośredniej”, położone pomiędzy Niemcami, Rosją i Austrią. Wschodowi Wspólnoty poświęcano przez długi czas niewiele uwagi w polityce europejskiej. Od początku wojny na Ukrainie kraje te stały się jednak siłą napędową europejskiej polityki sankcji wobec Rosji.

Ostrzejszych środków wobec Moskwy domagano się zawsze najpierw w Warszawie lub Tallinie – zanim w końcu godziły się na nie także Niemcy

– podkreślił niemiecki dziennik.

Czytaj więcej: Prace archeologiczne przy Willi Jasny Dom. Nie odkryto szczątków więźniów

Polska nowym liderem w Europie?

Niemiecka gazeta zwraca uwagę, że na pierwszy plan wyłania się Polska, która jest niezbędna jako tzw. hub zachodnich dostaw broni na Ukrainę. Dodatkowo Polska jak żaden inny kraj Sojuszu Północnoatlantyckiego zbroi się i modernizuje swoją armię. Według dziennika linia centrum politycznego Europy przesuwa się na wschód.

Zwłaszcza z perspektywy USA zwiększa to strategiczne znaczenie regionu. W zakresie polityki bezpieczeństwa zyskuje on na wadze w takim samym stopniu, w jakim tracą ją Niemcy. Dla niemieckiej polityki «punkt zwrotny» może być rewolucją, ale za granicą jest postrzegany przez życzliwych komentatorów co najwyżej jako spóźnione dostosowanie do standardów NATO; ponadto niezdecydowane poparcie Berlina dla Ukrainy sprawia, że w oczach środkowo-wschodnich Europejczyków niemiecka rola przywódcza w Europie jest na razie niemożliwa

– ocenił niemiecki portal.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

dw.de, tysol.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY