Fuzja Orlenu i PGNiG. Akcjonariusze podjęli decyzję

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Daniel Obajtek

Warszawa, 20.06.2022. Prezes zarządu PKN ORLEN Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej / Fot. PAP/Paweł Supernak Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Fuzja Orlenu i PGNiG doszła do końcowego etapu. Akcjonariusze PGNiG podczas Walnego Nadzwyczajnego Zgromadzenia spółki przegłosowali w poniedziałek jej połączenie z PKN Orlen. Za odpowiednią uchwałą padło ponad 99,99 proc. oddanych głosów.
  • Fuzja Orlenu i PGNiG wkracza w końcowy etap za sprawą poniedziałkowego Walnego Nadzwyczajnego Zgromadzenia akcjonariuszy.
  • Uchwałę na temat połączenia obu spółek przyjęło 99,9 procenta akcjonariuszy.
  • Oddane głosy reprezentowały 85,83 procent akcjonariuszy PGNiG.
  • W poniedziałek 26 września rząd wydał ws. fuzji odpowiednia zgodę.
  • Ponadto przyjęta uchwała zobowiązuje Orlen do odpowiedniej zmiany statutu.
  • Połączenie spółek ma zapewnić Polsce oraz regionowi bezpieczeństwo energetyczne.
  • Zobacz także: Bankructwo polskich sklepów. Ceny energii są dramatycznie wysokie

W poniedziałek akcjonariusze Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa podczas Walnego Nadzwyczajnego Zgromadzenia przegłosowali połączenie spółki z PKN Orlen. Oddane łącznie głosy reprezentowały 85,83 procent akcjonariuszy PGNiG. Fuzja Orlenu i PGNiG nie przypadła jednak wszystkim do gustu. W czasie zgromadzenia przedstawiciel grupy akcjonariuszy zapowiedział złożenie zaskarżenia uchwały do sądu i wniosek o zabezpieczenie powództwa tj. wstrzymanie procesu fuzyjnego do czasu rozpatrzenia sprawy.

Uchwała przewiduje połączenie spółki z PKN Orlen poprzez przeniesienie całego majątku PGNiG, obejmującego wszystkie aktywa i pasywa na PKN Orlen w zamian za akcje, które PKN Orlen wyda akcjonariuszom spółki zgodnie z postanowieniami planu połączenia spółek. Plan ten przewiduje, że w zamian za jedną akcję PGNiG jego akcjonariusze otrzymają 0,0925 akcji Orlenu.

99,99% akcjonariuszy GK PGNiG obecnych na NWZ opowiedziało się za połączeniem z PKN ORLEN. To historyczny moment w budowie silnego europejskiego koncernu multienergetycznego. Zwiększamy bezpieczeństwo energetyczne całego regionu i odporność koncernu na niestabilne otoczenie

– poinformował szef PKN Orlen Daniel Obajtek.

Co przewiduje uchwała PGNiG?

Ponadto uchwała przewiduje zmianę statutu grupy PKN Orlen. Zgodnie z nią minister ds. energii po uzyskaniu opinii od uprawnionego podmiotu, wyraża w formie pisemnej, zgodę na szereg czynności.

To zmiana istotnych postanowień obowiązujących umów handlowych dotyczących importu gazu, zawarcie nowych takich umów handlowych, realizacja strategicznych przedsięwzięć inwestycyjnych lub udział PKN Orlen w przedsięwzięciach inwestycyjnych mogących trwale lub przejściowo pogorszyć efektywność ekonomiczną działalności spółki, ale koniecznych do realizacji zadania dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.

Dotyczy to także takich zadań, które zapewnią ciągłość dostaw gazu do odbiorców oraz utrzymanie niezbędnych rezerw w bezpiecznej eksploatacji sieci gazowych, równoważenia bilansu paliw gazowych oraz dysponowania ruchem i mocą urządzeń energetycznych przyłączonych do wspólnej sieci gazowej, działalności wydobywczej gazu.

Czytaj więcej: Szefernaker: “Broń jądrowa nie zagrozi Polakom”

Fuzja Orlenu i PGNiG. Rząd wydał pozwolenie

Polski rząd wydał 26 września zgodę na fuzję Orlenu z PGNiG. Rada Ministrów uważa, że przyczyni się ona do poprawy polskiego bezpieczeństwa energetycznego. Jest to szczególnie istotne w obecnej sytuacji geopolitycznej.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PKN Orlen podjęło uchwałę w sprawie połączenia z PGNiG oraz o odpowiednich zmianach w statucie PKN Orlen 28 września br.

W marcu 2022 r. warunkową zgodę na połączenie Orlenu i PGNiG wydał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Warunkiem transakcji jest wyzbycie się kontroli PGNiG nad Gas Storage Poland – operatorem magazynów gazu. Decyzja przewiduje także obowiązek zawarcia lub utrzymania z Gas Storage Poland umowy powierzającej obowiązki operatora systemu magazynowania po wyzbyciu się kontroli nad tą spółką. Na realizację tego środka PKN Orlen i PGNiG mają 12 miesięcy od momentu dokonania koncentracji.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tysol.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY