Ukraińcy zdobyli od Rosjan więcej czołgów i dział, niż dostali od Zachodu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Ukraina

Rosyjski czołg / Fot. TouTube

WSJ zauważa, że Zachód nie wysłał na Ukrainę żadnych czołgów zachodniej produkcji. Kijów otrzymał m.in. 230 zmodernizowanych czołgów T-72 z Polski i kilkadziesiąt kolejnych z Czech. Pomoc amerykańska i europejska koncentrowała się przede wszystkim na broni artyleryjskiej.
  • Porzucone i przejęte rosyjskie czołgi, haubice i pojazdy opancerzone wspierają ukraińską kontrofensywę przeciwko siłom rosyjskim bardziej niż broń dostarczana z krajów zachodnich.
  • Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji w lutym Ukraina zdobyła 460 rosyjskich czołgów, 92 samobieżne haubice, 448 bojowych wozów piechoty, 195 opancerzonych wozów bojowych i 44 wyrzutnie rakiet salwowych.
  • Rosjanie zdobyli 109 ukraińskich czołgów, 15 haubic i 16 bojowych wozów piechoty.
  • Zobacz też: Bosak o ustawie deregulacyjnej: To zdumiewające

Porzucone i przejęte rosyjskie czołgi, haubice i pojazdy opancerzone wspierają ukraińską kontrofensywę przeciwko siłom rosyjskim bardziej niż broń dostarczana z krajów zachodnich. Poinformował o tym The Wall Street Journal, który wykorzystał publicznie dostępne dane do obliczenia ilości rosyjskiej broni zdobytej przez ukraińską armię od początku wojny i porównał ją z liczbą dostaw broni z Zachodu w tym samym okresie.

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji w lutym Ukraina zdobyła 460 rosyjskich czołgów, 92 samobieżne haubice, 448 bojowych wozów piechoty, 195 opancerzonych wozów bojowych i 44 wyrzutnie rakiet salwowych. Wynika to ze zdjęć i filmów rosyjskiego sprzętu zamieszczanych w mediach, które przeanalizował serwis Oryx. Rzeczywista ilość rosyjskiej broni w ukraińskich rękach jest prawdopodobnie wyższa, gdyż nie cały sprzęt został uwieczniony na zdjęciach czy materiałach filmowych.

Ukraina rozpoczęła późnym latem kontrofensywę na południu i północnym wschodzie kraju, gdzie błyskawicznie odzyskała dużą część zajętego przez Rosjan terytorium w rejonie Charkowa. Według WSJ, zwłaszcza ten kontratak pozostawił setki sztuk rosyjskiej broni w rękach Ukraińców, ponieważ rosyjska armia porzuciła swoją ciężką broń i składy zaopatrzenia w bezładnym odwrocie.

W połączeniu z bronią, którą armia ukraińska zdobyła po kwietniowym wycofaniu się wojsk rosyjskich z północy po nieudanej próbie zajęcia Kijowa, Moskwa stała się według publicznie dostępnych informacji “największym dostawcą broni” na Ukrainę pod względem ilościowym; w niektórych przypadkach Zachód znacznie ją wyprzedził. WSJ zauważa jednak, że broń dostarczana przez kraje zachodnie jest zwykle bardziej nowoczesna i celna.

Porzucony sprzęt

Rusłan Andrijko mówi:

Mamy tyle łupów, że nie wiemy co z nimi zrobić. Zaczynaliśmy jako batalion piechoty, a teraz jakby stajemy się batalionem zmechanizowanym.

Szef sztabu ukraińskiego batalionu artylerii na froncie charkowskim powiedział:

Rosjanie nie mają już przewagi ogniowej. Zniszczyliśmy wszystkie ich jednostki artylerii przed rozpoczęciem ofensywy, a potem zaczęliśmy posuwać się do przodu tak szybko, że nie mieli nawet czasu na zatankowanie i załadowanie swoich czołgów. Po prostu uciekli i zostawili wszystko za sobą.

Rosja w trakcie swojej kampanii zdobywała także ukraińską broń, zwłaszcza na początku inwazji, gdy przejęła kontrolę nad dużą częścią Ukrainy. Jak podaje portal Oryx, Rosjanie zdobyli 109 ukraińskich czołgów, 15 haubic i 16 bojowych wozów piechoty.

WSJ zauważa, że Zachód nie wysłał na Ukrainę żadnych czołgów zachodniej produkcji. Kijów otrzymał m.in. 230 zmodernizowanych czołgów T-72 z Polski i kilkadziesiąt kolejnych z Czech. Pomoc amerykańska i europejska koncentrowała się przede wszystkim na broni artyleryjskiej, takiej jak amerykańskie haubice M777 i Paladin, niemieckie haubice PzH 2000 i polskie haubice AHS Krab oraz amerykańskie wyrzutnie rakiet salwowych HIMARS.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Echo24

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY