Raport NIK ws. programu Czyste Powietrze. “Popełniono wiele błędów”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie ocenia realizację rządowego programu Czyste Powietrze i twierdzi, że nie uda się osiągnąć zakładanych w nim celów. W ocenie kontrolerów winę za to ponosi przede wszystkim ministerstwo środowiska oraz instytucje, które miały wdrożyć program w życie.
  • Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport z audytu rządowego programu Czyste Powietrze.
  • Eksperci wskazali w nim, że doszło do wielu błędów w czasie jego dotychczasowej realizacji.
  • Wiele założeń podanych na początku, urzędnicy nie będą w stanie wypełnić.
  • Wnioski ws. udziału w programie można składać do 2027 r.
  • Zobacz także: Łukaszenka prowadzi walkę z inflacją. Zablokował wzrost cen

Najwyższa Izba Kontroli wykazała w swoim raporcie, że przy programie Czyste Powietrze wykryto wiele błędów, za które nie wiadomo kto odpowiada. Audytorzy wskazali, że urzędnicy nie dadzą rady wypełnić postawionych celów.

Opracowanie programu w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska odbyło się z pominięciem rządowych standardów tworzenia tak wielkich projektów strategicznych. Nie zostało ono poprzedzone sporządzeniem studium wykonalności, jeśli chodzi o sprawy organizacyjne, techniczne czy zarządzanie. 

Według raportu NIK, minister środowiska nie zapewnił odpowiednio skutecznego nadzoru nad przygotowaniem i realizacją, wydaje się bardzo ważnego dla rządu programu. Eksperci zarzucili ministrowi brak zbilansowania wydatków ponad 100 miliardowego budżetu. Miało to wynikać z tego, że nie czuł się odpowiedzialny za kształt całego projektu.

Czytaj więcej: Francja. Setki osób na “Marszu dla Życia” w Lyonie

Program obecnie stoi w miejscu

Według NIK, wymienione błędy, a także brak odpowiedniej kampanii informacyjnej, sprawiają, że realizacja programu – wartego 103 miliardy złotych – praktycznie stoi w miejscu. 

Po trzech latach funkcjonowania, do tej pory złożono wnioski o dofinansowanie różnych inwestycji, które mają między innymi zmniejszyć emisję zanieczyszczeń czy oszczędzać energię, na poziomie 4 procent całego budżetu projektu. Wnioski można jeszcze składać do 2027 roku. 

Bardzo niska jest też dotychczasowa realizacja rządowych planów. Do tej pory liczba budynków o poprawionej efektywności energetycznej wynosi 2,4 procent, liczba wymienionych kotłów starej generacji – 2,2 procent, ograniczenie emisji pyłów PM10 – 0,8 procent, a benzopirenu o 1,4 procent. 

NIK zwraca też uwagę na fakt, że nie ma pewności co do dalszych źródeł finansowania inwestycji. Na razie jednak pieniędzy nie zabrakło z uwagi na wolne tempo realizacji programu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY