Kalisz. Uroczystości upamiętniające ks. kpt. Michała Poradowskiego

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Asyż, Włochy.

Asyż, Włochy. / Fot. Moisés Becerra/Cathopic

W Kaliszu 22 października Narodowe Siły Zbrojne organizują uroczystości na cześć kapelana ks. kpt. Michała Poradowskiego. Na grobie księdza zostanie złożony wieniec, a także zostanie odprawiona msza trydencka.

Narodowe Siły Zbrojne organizują 22 października w Kaliszu obchody wielkiego kapelana i działacza narodowego ks. kpt. Michała Poradowskiego. W młodości działał w Młodzieży Wielkiej Polski, a w czasie II wojny światowej już jako kapłan był żołnierzem Narodowo-Ludowej Organizacji Wojskowej.

Organizatorzy o godz. 12:45 zamierzają złożyć wieniec na grobie kapelana w jego rodzinnej miejscowości Kokanina koło Kalisza. Nastepnie o godz. 14 w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu zostanie odprawiona w intencji ks. Michała Poradowskiego msza święta w rycie trydenckim. Na sam koniec uroczystości tj. na godz. 15:45 zaplanowano odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy Katedrze Kaliskiej pw. św. Mikołaja.

Czytaj więcej: Wielkie zmartwienie polskich proboszczów. “Nie ma wyboru. W kościele będzie zimno”

Krótka biografia kapelana narodowców

W młodości ks. Michał Poradowski działał ZHP, gdzie pełnił funkcję drużynowego, jednocześnie udzielał się też na niwie politycznej – należał do Młodzieży Wielkiej Polski. Jego starszy brat, Szymon Poradowski, był działaczem w Stronnictwie Narodowym. Pełnił funkcję komisarza Młodzieży Wielkiej Polski.

Od pierwszych dni okupacji prowadzi działalność konspiracyjną, przeciw Niemcom, na początku w Narodowo – Ludowej Organizacji Wojskowej, następnie w Narodowych Siłach Zbrojnych.

Rozkazem nr 14 Komendy Okręgu Warszawa – województwo z 26 X 1943 ks. “Benedykt” został zatwierdzony na stanowisko szefa Służby Duszpasterstwa NSZ i otrzymuje stopień kapitana. Do jego zadań należało m.in.: organizacja wykładów, kursów ideologicznych, zarówno, dla kapelanów i żołnierzy.

Po wojnie wyjechał na emigrację do Paryża. W 1950 r. przybył do Chile, gdzie przez ponad 40 lat był profesorem na uczelniach katolickich tego kraju. Wykładał socjologię i naukę społeczną Kościoła najpierw przez dwa lata (1950–1952) na Katolickim Uniwersytecie w Santiago, a następnie związał się na stałe z Papieskim Uniwersytetem Katolickim w Valparaíso (1952–1989), gdzie był kierownikiem katedry socjologii. Wykładał także na innych wyższych uczelniach chilijskich, m.in. na Uniwersytecie Metropolitalnym (1986–1990) oraz Academia Superior de La Seguridad National w Santiago de Chile. Należał do wielu stowarzyszeń naukowych, m.in.: Sociedad Chilena de Sociologia, Sociedad Internacional S. Tomás de Aquino (Rzym), Sociedad Catolica Argentina de Filosofía (członek honorowy); był wiceprezesem (od 1982) Asociación Catolica Interamericana de Filosofía z siedzibą w Sao Paulo w Brazylii. Był członkiem czynnym zamiejscowym Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie.

We wrześniu 1993 powrócił do Polski i zamieszkał we Wrocławiu. W tym czasie wydał drukiem kilka opracowań publicystycznych. W 2001 został odznaczony Medalem Polonia Mater Nostra Est.

Zmarł w szpitalu wrocławskim 16 czerwca 2003. Pochowany został na cmentarzu parafialnym w Kokaninie koło Kalisza. Podczas uroczystości pogrzebowej przemawiała m.in. polonijna działaczka i poetka Wanda Sieradzka de Ruig.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

twitter.com, muzeumzolnierzywykletych.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY