Annie Ernaux z literacką nagrodą Nobla. Zasłynęła z powieści o studentce dokonującej aborcji

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Francuska pisarka z nagrodą Nobla

Francuska pisarka Annie Ernaux / Fot. PAP/EPA/Cati Cladera. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Najważniejsze literackie wyróżnienie na świecie otrzymała Annie Ernaux, prozaiczka i feministka. Tegoroczne uroczystości wręczenia nagród po raz pierwszy od dwóch lat odbędą się bez restrykcji koronawirusowych. Już jutro norweski komitet przyzna Pokojową Nagrodę Nobla.
  • W tym roku nagrodę Nobla z dziedziny literatury szwedzki komitet przyznał francuskiej pisarce Annie Ernaux.
  • Zasłynęła ona z powieści opisującej losy kobiety dokonującej zabójstwa dziecka w swoim łonie.
  • W oświadczeniu kapituły podkreślono jej osiągnięcia związane z nakreślaniu problemów z płcią, jeżykiem i klasą społeczną.
  • Zobacz także: Morawiecki chce nie tylko zamrożenia rosyjskich aktywów, ale konfiskaty

Trwa tydzień, podczas którego komitety noblowskie w Sztokholmie i Oslo ogłaszają tegorocznych laureatów nagród Nobla w sześciu dziedzinach. Sekretarz Akademii Szwedzkiej Mats Malm ogłosił dziś laureatkę literackiej Nagrody Nobla: najważniejsze literackie wyróżnienie na świecie otrzymała Annie Ernaux za odwagę i chirurgiczną precyzję, z jaką odkrywa korzenie wyobcowania oraz społecznych ograniczeń, jakim podlega jednostkowa pamięć.

W swojej twórczości bezustannie i pod różnymi kątami przygląda się życiu naznaczonemu licznymi problemami związanymi z płcią, językiem i klasą społeczną

– podaje szwedzka akademia nauk.

Czytaj więcej: Planned Parenthood nazwała film Netflixa “propagandą antyaborcyjną”

Francuska noblistka zasłynęła z powieści o aborcji

Ernaux jest autorką krótkich, pisanych oszczędnym stylem autobiograficznych powieści, w których otwarcie analizuje ludzkie emocje. Jej wczesne powieści zawierają silne motywy feministyczne. Zadebiutowała w 1974 roku autobiograficzną powieścią “Les Armoires vides” o studentce wywodzącej się z klasy niższej, która poddaje się zabiegowi aborcji.

Nagrody Nobla 2022 przyznawane są w dniach 3-10 października. Na wydarzeniu obecni są m.in. laureaci Nagrody Nobla z 2020 i 2021 r. Nagrody przyznawane są w ustalonej kolejności w sześciu dziedzinach. W tym roku uroczystości po raz pierwszy od dwóch lat odbędą się bez restrykcji epidemicznych.

W ostatnich dniach poznaliśmy już m.in. laureatów Nagrody Nobla z fizyki, chemii i medycyny.

W piątek norweski komitet przyzna Pokojową Nagrodę Nobla. Z kolei na początku przyszłego tygodnia szwedzki bank centralny przyzna Nobla w dziedzinie ekonomii. Nominacje we wszystkich dziedzinach pozostaną tajne przez 50 lat.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

twitter.com, onet.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY