Finlandia usunęła ostatni publiczny pomnik Lenina

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Portret Lenina

Portret Lenina / Fot. Wikipedia Commons

Po wybuchu wojny na Ukrainie wiele krajów europejskich usunęło posągi i pomniki z czasów sowieckich.
  • Popiersie znajdowało się w centralnym parku obok drewnianego domu w portowym 52-tysięcznym mieście Kotka.
  • Tradycja głosi, że przebywał tam kiedyś przez pewien czas sam Lenin, późniejszy założyciel partii bolszewickiej.
  • Posąg został wciągnięty na ciężarówkę przez pracowników firmy budowlanej i przewieziony do magazynu miejscowego muzeum.
  • Zobacz też: Ten kraj poparł aneksję ukraińskich ziem do Rosji

Jak poinformował lokalny portal informacyjny Yle, w Finlandii usunięty został ostatni publiczny posąg Lenina.

Popiersie znajdowało się w centralnym parku obok drewnianego domu w portowym 52-tysięcznym mieście Kotka, w pobliżu granicy rosyjsko-fińskiej. Tradycja głosi, że przebywał tam kiedyś przez pewien czas sam Lenin, późniejszy założyciel partii bolszewickiej. Posąg został wciągnięty na ciężarówkę przez pracowników firmy budowlanej i przewieziony do magazynu miejscowego muzeum.

Historia

Posąg Lenina został przywieziony do Kotki w 1979 roku jako “dar” od siostrzanego miasta portowego Tallina w Estonii. Mimo że w ciągu dziesięcioleci był kilkakrotnie dewastowany, władze miasta dopiero teraz zdecydowały się na jego usunięcie w odpowiedzi na presję lokalnej opinii publicznej. Na decyzję wpłynął zapewne fakt, że od wybuchu wojny na Ukrainie kilka innych krajów zdecydowało się na usunięcie podobnych pomników pozostałych po czasach sowieckich. Autorem popiersia jest estoński rzeźbiarz Matti Varik.

Rzeźba powstała na zlecenie Związku Radzieckiego, gdyż w czasach po II wojnie światowej powszechne było przekazywanie przez Związek Radziecki takich posągów fińskim miastom w celu “wzmocnienia przyjaźni radziecko-fińskiej”. Przemysłowe i uniwersyteckie miasto Tampere w południowej Finlandii nadal posiada muzeum Lenina, ponieważ Lenin był tam i w innych miastach w okolicy zesłany podczas rewolucji rosyjskiej 1905 roku. Lenin i Stalin spotkali się po raz pierwszy w Tampere w 1905 roku.

Turku usunęło pomnik Lenina na początku tego roku, a Helsinki w sierpniu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMX News

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY