Rau podpisał notę dyplomatyczną do Niemiec ws. reparacji wojennych

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zbigniew Rau

Zbigniew Rau / Fot. PAP/EPA. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną. Tematem dokumentu jest prawna oraz materialna regulacja kwestii następstw agresji i okupacji niemieckiej.

Minął miesiąc od zaprezentowania szczegółowego raportu o stratach wojennych Polski dokonanych przez Niemcy w czasie II wojny światowej. Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną. Tematem dokumentu jest prawna oraz materialna regulacja kwestii następstw agresji i okupacji niemieckiej.

Takie uregulowanie pozwoli oprzeć relacje polsko-niemieckie na sprawiedliwości i prawdzie i doprowadzi do zamknięcia bolesnych rozdziałów przeszłości.

Polityk orzekł, iż nie chce tylko wypłacenia odszkodowania, ale również działania ze strony państwa niemieckiego na rzecz upamiętnienia polskich ofiar wojny. Chodzi także o oddanie zagrabionych dzieł sztuki.

Czy sprawa ta została rozwiązana na arenie międzynarodowej?

Wiceminister sprawiedliwości dr Marcin Romanowski, powołując się na artykuł trzeci do czwartej Konwencji Haskiej, powiedział, że Niemcy, jako następca prawny III Rzeszy, mają obowiązek wypłacenia Polsce należnych reparacji.

W przypadku naruszenia prawa humanitarnego, w związku z toczeniem wojny przez dane państwo, to państwo musi ponieść za to odpowiedzialność, również odpowiedzialność majątkową.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radio Maryja

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY