Będzie transparentność? Kaczyński chce transmisji z liczenia głosów w wyborach

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński / Fot. PAP/Radek Pietruszka Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Lider PiS chce, by wszystkie liczenia głosów były filmowane i dostępne na żywo w internecie.

Jarosław Kaczyński przekonywał podczas wizyty w zachodniej Polsce, że liczenie głosów podczas najbliższych wyborów powinno odbywać się przed kamerami. Zaapelował też o modyfikację sposobu liczenia głosów.

Głosy w polskich wyborach są liczone natychmiast po zamknięciu lokali wyborczych w obwodach, w których wyborcy oddali głos. Liczą je komisje wyborcze złożone z opłacanych wolontariuszy, przy czym wszystkie partie mogą mieć przy liczeniu obserwatorów. Nad całym procesem czuwa Państwowa Komisja Wyborcza, która wydaje oficjalne zbiorcze wyniki, zanim muszą być one potwierdzone przez sądy.

Zgodnie z planowanymi zmianami, przewodniczący komisji wyborczej pokazywałby każdy głos całej komisji, a ta zapisywałaby, na kogo oddano głos i czy głos był ważny. Obecnie po otwarciu urn karty do głosowania są często sortowane na kilka stosów i liczone przez wolontariuszy indywidualnie lub w małych grupach. Kaczyński proponuje, by dzielenie kart do głosowania na części do liczenia nie było dozwolone.

Zmiany

Prezes partii rządzącej powiedział zgromadzonym w Stargardzie, że nadchodzące wybory będą najważniejsze od 1989 roku. Dlatego – jego zdaniem – wybory muszą być “odpowiednio” nadzorowane. Uważa, że potrzeba około 70 tys. obserwatorów, którzy będą nadzorować cały proces – to duże zadanie, biorąc pod uwagę, że liczba ta przekracza liczbę członków PiS, czy jakiejkolwiek innej partii politycznej działającej w Polsce.

Obiecał, że partia rządząca jest gotowa wprowadzić w parlamencie przepisy, które uczynią liczenie głosów bardziej przejrzystym; zaapelował też o filmowanie procesu liczenia głosów i udostępnienie relacji na żywo dla wszystkich.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

TVP Info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY