Rumunia pierwszym europejskim krajem który kupi izraelską “Żelazną Kopułę”?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Żelazna Kopuła

Żelazna Kopuła / Fot. Flickr

Rumunia może być pierwszym europejskim krajem, który kupi izraelski system obrony powietrznej Żelazna Kopuła.

Rumuński minister obrony Vasile Dincu powiedział w środę, iż Bukareszt rozpoczął negocjacje z rządem Izraela w sprawie zakupu systemu obrony powietrznej Żelazna Kopuła. Przemawiając jako gość telewizji informacyjnej Digi 24, minister potwierdził doniesienia izraelskiej prasy, że istnieją “duże szanse”, iż Rumunia będzie pierwszym europejskim krajem, który zakupi system obrony.

Żelazna Kopuła wielokrotnie udowodniła swoją skuteczność, niszcząc zdecydowaną większość rakiet wystrzeliwanych ze Strefy Gazy w kierunku Izraela. Rumuński minister obrony wypowiedział się dla izraelskiej gazety Haaretz na marginesie swojej wizyty w Izraelu w zeszłym tygodniu. Podczas wywiadu odmówił rozmowy na temat nabycia Żelaznej Kopuły, mówiąc jedynie, że Rumunia ma “staroświecki” przemysł wojskowy i jest zainteresowana nabyciem innowacyjnych izraelskich technologii, ponieważ Izrael nie tylko chce sprzedawać sprzęt wojskowy, ale również wydaje się chętny do licencjonowania produkcji w Rumunii.

Dincu potwierdził we wtorek dla Digi 24, że rozmawiał również z izraelskim ministrem obrony o zakupie Żelaznej Kopuły. Chociaż technologia opracowana przez USA i Izrael jest chroniona embargiem, Dincu powiedział, że Rumunia ma “duże szanse” na nabycie systemu dla swojej obrony powietrznej.

Obecnie trwają prace nad odnowieniem rumuńsko-izraelskiej umowy o współpracy wojskowej, która obejmuje produkcję w Rumunii niektórych elementów systemów obrony balistycznej, ale “niekoniecznie Żelaznej Kopuły” – powiedział rumuński minister.

Żelazna Kopuła

Żelazna Kopuła została opracowana wspólnie przez izraelską firmę obronną Rafael Advanced Defense Systems i amerykańską grupę Raytheon, która produkuje również system obrony przeciwrakietowej Patriot, za około 4 mld dolarów. Izrael wprowadził je do służby w 2011 roku i od tego czasu sprzedano tylko dwie, które trafiły do wojsk amerykańskich za 373 mln dolarów. Azerbejdżan kupił też jedną baterię za kadencji prezydenta USA Donalda Trumpa. Jedna bateria kosztuje 150 mln dolarów, a każda rakieta przechwytująca 50 tys. dolarów.

Kilka krajów – Singapur, Kanada, Korea Południowa, Indie, Finlandia, Słowacja i Czechy – kupiło tylko radar systemu Żelazna Kopuła – podała rumuńska prasa cytowana przez Haaretz. Choć system jest bardzo skuteczny zarówno wobec pocisków rakietowych, jak i artyleryjskich, jedna bateria Żelaznej Kopuły może pokryć jedynie niewielki obszar, nie większy niż 150 kilometrów kwadratowych, co oznacza, że system jest najbardziej efektywny w małych krajach, takich jak Izrael. Nawet tam baterie muszą być przesuwane w zależności od zagrożenia.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMX News

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY