Putin uznał niepodległość Chersonia i Zaporoża. Aneksja zaplanowana na dzisiaj

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Władimir Putin

Władimir Putin / Fot. PAP/EPA/MIKHAIL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN POOL Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekrety uznające niepodległość ukraińskich obwodów zaporoskiego i chersońskiego.
  • Krok ten poprzedza zbliżającą się formalną aneksję okupowanych terytoriów Ukrainy, którą Kreml planuje na piątek.
  • Pieskow zapowiedział przyłączenie czterech ukraińskich obwodów, w których w ostatnich dniach odbyły się “referenda”.
  • Prócz obwodów chersońskiego i zaporoskiego, są to nieuznawane przez społeczność międzynarodową Doniecka i Ługańska Republika Ludowa.
  • Zobacz też: Komunikat MSWiA o tabletkach jodku potasu. Warszawskie służby zostały zaopatrzone

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekrety uznające niepodległość ukraińskich obwodów zaporoskiego i chersońskiego. Poinformowała o tym agencja informacyjna TASS. Krok ten poprzedza zbliżającą się formalną aneksję okupowanych terytoriów Ukrainy, którą Kreml planuje na piątek.

Rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow potwierdził dziś, że podczas piątkowej uroczystości do Rosji zostaną przyłączone cztery ukraińskie obwody, w których w ostatnich dniach odbyły się referenda. Są to nieuznawane przez społeczność międzynarodową Doniecka i Ługańska Republika Ludowa, a także obwody chersoński i zaporoski. Rosja już wiosną 2014 roku zaanektowała ukraiński półwysep Krym.

“Zgodnie z zasadami prawa międzynarodowego”

W dekrecie Putin nakazał uznanie “suwerenności państwowej i niepodległości” pary regionów na południu Ukrainy. Decyzja została podjęta “z uwzględnieniem woli mieszkańców regionu” zgodnie z zasadami prawa międzynarodowego, które przypisuje narodom prawo do samostanowienia, podała dalej agencja, cytując dekrety, które wchodzą w życie w dniu ich podpisania.

Kijów i Zachód dały wcześniej do zrozumienia, że nie zamierzają uznać plebiscytów organizowanych naprędce przez zainstalowane w Moskwie władze ani aneksji okupowanych terytoriów ukraińskich. Jednocześnie USA wraz ze swoimi sojusznikami pracują nad sankcjami, które mogłyby zostać nałożone na Rosję w przypadku dalszej aneksji terytorium Ukrainy. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegł, że Ukraina zareaguje “bardzo ostro” na próbę zagarnięcia przez Rosję kolejnych jej terytoriów.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Echo24

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY