Komunikat MSWiA o tabletkach jodku potasu. Warszawskie służby zostały zaopatrzone

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Flickr

Po komunikacie MSWiA o zabezpieczeniu dawki jodu dla każdego obywatela warszawski ratusz rozpoczął przygotowania do jego ewentualnej dystrybucji.
  • Warszawski ratusz poinformował, że lokalna straż pożarna została zaopatrzona w jodek potasu.
  • Ma to związek z ostatnim komunikatem ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji.
  • Władze centralne przygotowują się do ewentualnego skażenia radioaktywnego z powodu walk w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.
  • Wiceszef resortu Błażej Poboży podkreślił, że działanie te mają wyłacznie charakter prewencyjny.
  • Zobacz także: Plac Defilad. Ratusz ogłosił przetarg na remont

W przypadku zagrożenia radiacyjnego punkty dystrybucji powstaną w szkołach. Preparat zawierający jodek potasu zostanie dystrybuowany dopiero po wydaniu odpowiedniego rozporządzenia przez władze centralne.

Pod koniec ubiegłego tygodnia ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji poinformowało o zabezpieczeniu dawki jodu dla każdego obywatela w związku z działaniami wojennymi w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Ukrainie.

Tabletki zawierające jodek potasu jak dotąd trafiły do powiatowych komend Państwowej Straży Pożarnej.

Czytaj więcej: Bild: CIA ostrzegła latem o możliwych atakach na gazociągi

Komunikat MSWiA nt. zagrożenia skażenia radioaktywnego

Wiceszef resortu spraw wewnętrznych Błażej Poboży podkreślił w czwartek na antenie TVP 1, że obecnie nic nie wskazuje, aby miało dojść do jakiejś formy skażenia radioaktywnego. Dodał, że prowadzone przez resort działania są konsekwencją decyzji podjętej po tym, jak doszło do walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.

Kierując się bezpieczeństwem obywateli, a z drugiej strony standardowymi, rutynowymi procedurami wynikającymi z zasad ochrony ludności i zarządzania kryzysowego, podjęliśmy decyzję o dystrybucji tabletek z jodkiem potasu

– poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży.

Dodał, że taką tabletkę w odpowiedniej dawce zależnej przede wszystkim od wieku należy przyjmować od 24 godzin przed planowaną ekspozycją na bezpośrednie oddziaływanie radioaktywnego jodu do dwóch godzin po rozpoczęciu ekspozycji. Jednocześnie ostrzegł, że niewłaściwa suplementacja jodem może być szkodliwa

Wiceszef MSWiA zaznaczył, że główne komunikaty dotyczące tego, czy jest zagrożenie radioaktywne i jak postępować, będą wychodziły z MSWiA, a przede wszystkim z Państwowej Agencji Atomistyki.

W poniedziałek 19 września MSWiA poinformowało, że w ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, w ubiegłym tygodniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

zyciestolicy.com.pl, isokolka.eu

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY