Via Carpatia. Jaki przebieg? Jaka długość? Kiedy zostanie ukończona?

wideo
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Via Carpatia

Via Carpatia / Fot. YouTube

W Polsce, nazwana imieniem Lecha Kaczyńskiego Via Carpatia ma mieć trzy "końcówki" - w Gdańsku, w Budzisku i w Barwinku.

Via Carpatia to trasa relacji północ-południe, ciągnąca się z litewskiej Kłajpedy do greckich Salonik. Jest tworzona etapowo.

Via Carpatia

Via Carpatia to inicjatywa, której historia sięga około szesnastu lat wstecz. Początkowo szlak miał dotyczyć czterech państw – Litwy, Polski, Słowacji i Węgier. Na zorganizowanej konferencji międzynarodowej o nazwie “Jedna droga – cztery kraje” ministrowie transportu wspomnianych ziem podpisali “Deklarację Łańcucką w sprawie rozszerzenia Transeuropejskiej Sieci Transportowej poprzez utworzenie najkrótszego szlaku drogowego na osi Północ-Południe, łączącego Litwę, Polskę, Słowację i Węgry”.

Cztery lata później dołączyły Bułgaria, Rumunia oraz Grecja.

Jaki przebieg?

Szlak transportowy Via Carpatia ma prowadzić wzdłuż granicy wschodniej Unii Europejskiej, z Europy Środkowej do Azji, krzyżując się z korytarzami prowadzącymi z Europy Zachodniej do Rosji i łącząc przez porty Morza Czarnego ze szlakiem TRACECA (Europa – Kaukaz – Azja).

Konkretniej Via Carpatia ma przebiegać z Kłajpedy przez Kowno, Białystok, Lublin, Rzeszów, Koszyce, Debreczyn i dalej do Rumunii. Tam rozwidla się w stronę portu morskiego Konstanca oraz w kierunku Swilengradu. Dalej przez Bułgarię do Sofii i portów greckich nad Morzem Egejskim w Grecji.

Obrazek pochodzi z filmu poniżej

W Polsce, nazwana imieniem Lecha Kaczyńskiego Via Carpatia ma mieć trzy “końcówki” – w Gdańsku (skąd łączy się z resztą w Lublinie), na granicy z Litwą w Budzisku (przez Białystok, Lublin, Rzeszów), i na granicy ze Słowacją w Barwinku.

Jaka długość? Kiedy zostanie ukończona?

Na terenie naszego kraju Via Carpatia będzie miała ponad 700 (w zeszłym roku mówiono o 760), zaś w całości ok. 3 tysięcy km. Trasa na całej długości ma mieć parametry autostrady bądź drogi ekspresowej.

Europejska międzynarodowa trasa Via Carpatia budowana jest etapowo i w wielu krajach, trudno więc powiedzieć, kiedy zostanie ukończona. W przypadku Polski odcinek S19 Rzeszów – Barwinek zaplanowany jest do roku 2050. Do 2023 roku mają zostać zrealizowane odcinki S61 Budzisko (granica z Litwą) – obwodnica Augustowa oraz S19 Lublin – Rzeszów.

Jeżeli chodzi o Słowację, Wikipedia podaje:

Najbardziej optymistyczne plany zakładają ukończenie całej trasy do 2022.

Według zapewnień strony rumuńskiej ‒ całość odcinka szlaku Via Carpatia w tym kraju zostanie wybudowana do roku 2030 r. Tak samo w Bułgarii.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

YouTube, Wikipedia, Gazeta Prawna

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY