Bezpieczeństwo energetyczne. Wkrótce pierwsze dostawy ukraińskiego węgla

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Szef kancelarii prezesa rady ministrów Michał Dworczyk, podał, że pierwsze transporty z ukraińskim węglem powinny dotrzeć do Polski w ciągu tygodnia. Jak zaznaczył, jeśli pozwoli na to sytuacja energetyczna, Ukraina uwolni dla nas kolejne wolumeny.
  • We wtorek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował, że pierwsze dostawy ukraińskiego węgla powinny dotrzeć w ciągu tygodnia.
  • Ukraina obiecała przekazać Polsce 100 tys. ton węgla, z opcją na nowe dostawy.
  • Do końca roku w razie potrzeby mogą zostać uruchomione dostawy prądu elektrycznego z chmielnickiej elektrowni jądrowej.
  • Zobacz także: Ochrona odbiorców energii. Morawiecki zapowiedział projekt ustawy

Szef kancelarii prezesa rady ministrów Michał Dworczyk został zapytany o dostawy ukraińskiego węgla do Polski w Polskim Radiu. Jak wskazał, w pierwszym kroku Ukraina uwolniła dla nas 100 tys. ton surowca. Polityk przypomniał, że decyzję w tej sprawie podjął ukraiński rząd. Do tej pory w tym kraju obowiązywał zakaz eksportu węgla.

100 tysięcy, które zostały przeznaczone dla Polski, to jest decyzja ukraińskiego rządu. One mogą być wyeksportowane z Ukrainy, bo do tej pory na Ukrainie obowiązywał zakaz eksportu węgla. Mamy nadzieję, iż węgla będzie jeszcze więcej, ale jest wiele czynników, które mają na to wpływ. Ostatnio rozmawialiśmy z prezydentem Wołodymyrem Zełeńskim oraz ukraińskim premierem. Podczas rozmów padły deklaracje, że jeśli tylko sytuacja energetyczna się uspokoi, to Ukraina uwolni kolejne wolumeny na eksport do Polski

– przekazał szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Czytaj więcej: Płatne autostrady. Ogromne utrudnienia i koszty dla Polaków

Prąd elektryczny z chmielnickiej elektrowni jądrowej

Dworczyk poinformował także, że jeszcze w tym roku do polskiej sieci może trafić ukraiński prąd pochodzący z chmielnickiej elektrowni jądrowej.

Jak powiedział, prace przy potrzebnej infrastrukturze trwają od kilku miesięcy. Michał Dworczyk zwrócił przy tym uwagę, że cena ukraińskiego prądu jest zdecydowanie niższa od cen w Europie.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY