Orbán wzywa do zniesienia sankcji na Rosję do końca roku

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Viktor Orbán

Viktor Orbán / fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Premier Węgier twierdzi, że zniesienie sankcji doprowadzi do znacznego spadku inflacji i zmniejszenia cen energii o połowę.

Na spotkaniu grupy parlamentarnej w Balatonalmádi nad jeziorem Balaton Orbán ostrzegł, że konflikt między Moskwą a Kijowem nie jest już sprawą między dwoma krajami i przeradza się w globalną wojnę gospodarczą, która ma potrwać do przyszłego roku.

Brukselscy biurokraci obiecywali latem, że środki podjęte wobec Rosji zaszkodzą Kremlowi, a nie mieszkańcom krajów wchodzących w skład UE. W opinii Orbána jest jednak odwrotnie. Polityk Fideszu zaznaczył, że jego zdaniem sankcje są częściowo odpowiedzialne za kryzys energetyczny i inflację. Koszty gazu ziemnego podwoiły się już w czerwcu, a potroiły miesiąc później. Zdaniem premiera Węgier obecne szoki cenowe szczególnie mocno uderzają w rodziny.

Politycy przeciwni sankcjom

Orbán nie jest jedynym politykiem, który wzywa do zakończenia sankcji – premier Grecji Kyriakos Mitsotaki również wezwał do ich uchylenia. Inni liderzy polityczni, jak Matteo Salvini, który przewodzi partii Liga, mówi, że Europa potrzebuje “ponownego przemyślenia” sankcji na Rosję ze względu na szkodliwe skutki gospodarcze.

Orbán twierdzi, że zniesienie sankcji doprowadzi do natychmiastowego zmniejszenia o połowę cen energii i znacznego spadku inflacji. Dzięki temu europejska gospodarka mogłaby odzyskać siły i uniknąć zbliżającej się recesji. O zakończenie sankcji i otwarcie gazociągu Nord Stream 1 zabiega również partia Alternatywa dla Niemiec z powodu gwałtownie rosnących kosztów energii w Niemczech. Deputowana AfD do Bundestagu Mariana Harder-Kühnel powiedziała, że zgadza się z Orbánem.

Biurokracja UE przykręciła śrubę w sprawie sankcji, a teraz my płacimy rachunek. Problemy są nie tylko z dostawami żywności i opieką medyczną, ale także z falami bankructw przedsiębiorstw i osób prywatnych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMX News

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY